OHAL Komisyonu Kararlarında 3 Kritik Tarih

OHAL Komisyonu tarafından verilen ret kararlarında 3 tarihin kıstas alındığı Komisyon tarafından yayınlanan raporda ortaya çıktı.

MEMURLAR 18.02.2019, 23:52
OHAL Komisyonu Kararlarında 3 Kritik Tarih

2,4 Milyar Para Yatırılmış
FETÖ’ye ait olan Bank Asya’ya OHAL Komisyonu’na başvuran eski memurlar tarafından 2013 yılından sonra 2,4 milyar lira para yatırıldığı belirlendi. Kimileri evini arabasını satarak para yatırırken kimileri de başka bankalardan kredi çekerek bu bankaya parasını yatırdı. Parası olmayanlar ise hesap açarak destek verdiklerini gösterdi. 

OHAL Komisyonu ise Bank Asya bankasına ilk para yatırma talimatının 25 Aralık tarihinde FETÖ elebaşı tarafından verildiğini baz alarak bu tarihe dikkat ediyor. Ayrıca Eylül 2014 ve Şubat 2015 tarihlerindeki para giriş çıkışları da yine Komisyon’un eleğinden geçiyor. Normal bankacılık işlemi olarak kabul edilebilecek işlemler ise eleğe takılmıyor ve başkaca bir kriter yoksa sorun olarak görülmüyor.

OHAL Komisyonu’na başvuran kimselerin başka bankalardan kredi çektikleri de belirlendi. Bu kapsamda 43 bin şüpheli kredi çekme işleminin varlığı tespit edildi. Toplamda 28 bin kişinin çektiği krediler incelenirken bunlardan 12 bin tanesinin kredisini direkt olarak Bank Asya’ya yatırdığı da belirlendi. Ayrıca daha önce yapılan açıklamalarda banka dekontlarındaki açıklama kısımlarında FETÖ’yü ve bankayı savunan mesajların olduğu da belirtilmişti. İşte tüm bu işlemler Komisyon tarafından inceleniyor ve nihai karar veriliyor. Verilen ret kararlarına karşın ise Ankara’da bulunan idare mahkemelerine başvuru yapılabiliyor. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Fethiye Toptan 2 yıl önce
Ben krdz ereglide ikamet etmekteyim benim emekli olmama dört senem var pirimimin dolmasına onun için çalışmak durumundahım mümkünse sizlerden iş isdiyorum