OHAL Komisyonu Kararları Ulaşmayan Kimseler Var

OHAL Komisyonu tarafından haklarında karar verilen kimselerden bazıları yeni görev yerlerine başlamalarına rağmen kararı alamadıklarını ifade ediyorlar.

MEMURLAR 14.06.2018, 21:46
OHAL Komisyonu Kararları Ulaşmayan Kimseler Var

Suçlamayı Öğrenemeyenler Var

KHK’lar ile ihraç edilen ancak haklarındaki suçlamaları bir türlü öğrenemeyen binlerce insan bulunuyor. İşte bu sebeple OHAL Komisyonu tarafından haklarında verilen kararları öğrenmek istiyorlar. Ancak ifade etmek gerekir ki kabul kararlarının çoğunda gerekçe yazmamaktadır. Bunun yerine kişi hakkında herhangi bir bilgi ya da belge bulunamadığı ifade edilmektedir. Bu da kişilerin haklarını arayacakları, ihraç edilmelerinde suçu bulunan kimselerin tespiti açısından sorun teşkil etmektedir.

Karara Nasıl Ulaşılır?

Kişi hakkında verilen kararı öğrenebilmek için birkaç alternatif yol bulunuyor. İlk olarak kişiler yeni atandıkları kurumdan bu bilgiyi talep edebilirler. Bunun yanı sıra eski kurumlarına da karar gönderilmektedir. Bilgi edinme dilekçesi ile bu karar talep edilebilir.

Ancak tüm bunlara rağmen kişi hakkındaki karara ulaşamaz ise bu durumda OHAL Komisyonu’na hitaben bir dilekçe göndererek kararı görebilir. Son çare olarak Bilgi Edinme Kurulu için başvuru yapılabilir.

Ret kararı alanlara ise gerekçenin tebliğ edilmesi şarttır. Zira idare mahkemesine dava açmak için bu kararın tebliğ edilmesi gereklidir. Karar tebliğ edildikten sonra ise Ankara’da bulunan 19 ve 20.idare mahkemelerine dava açılacaktır. İdare mahkemesi dosya üzerinden inceleme yaparak OHAL Komisyonu’nun kararını denetleyecektir. Böylelikle mahkeme süreci başlamış olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)