OHAL Komisyonu Kararları Elden Teslim Ediyor

İhraç personellerin başvurularını değerlendiren OHAL Komisyonu kararları elden teslim ediyor.

MEMURLAR 22.05.2018, 13:58
OHAL Komisyonu Kararları Elden Teslim Ediyor

Kabul ve Ret Kararları

OHAL Komisyonu incelemesinden geçen başvurulara iki farklı karar verilmektedir. Bunlardan birincisi kabul ikincisi ise ret kararlarıdır. Haklarında kabul kararı verilen kişilerin kararları atama gerçekleştirilmek üzere Devlet Personel Başkanlığı’na veya YÖK’e gönderilmektedir. Tüm memurların atamalarını Devlet Personel Başkanlığı yaparken akademisyenler için atamaları YÖK gerçekleştirmektedir.

Ret kararlarında ise ihraç kararını veren kuruma karar gönderilmekte ve oradan da kişiye tebligat yapılmaktadır. Edinilen bilgilere göre Komisyon’un verdiği bu kararlar yine Komisyon tarafından ilgili kurumlara teslim edilmektedir. Bu sayede ekstra posta masraflarının oluşmasının önüne geçilmektedir. İlgili kurumlar ise kişiye tebliğini gerçekleştirmektedir.

2,5 Aydır Bekleyenler Var

Her ne kadar Komisyon elini çabuk tutarak kararları ilgili kurumlara iletiyor olsa da kurumlardan kararların tebliği bir hayli uzun süre alabilmektedir. OHAL Komisyonu başvuru takip sistemi içerisinde kararının ilgili kuruma gönderildiği ibaresini gören kimseler kurumlarından iade edilip edilmediklerini öğrenebilmektedirler. Ancak kimi zaman bu kararın tebliğ edilmesi ve yeni yere atama işleminin gerçekleştirilmesi pek çok zaman almaktadır. İşte bu sorunun üstesinden gelmek için kurumların acele etmeleri gereklidir. Ancak atamaların yeniden yapılıyor olması ciddi manada vakit almaktadır. Hali hazırda bekleyen 90 bin dosyanın varlığını da düşünecek olursak karar sayısı arttıkça bu iş daha da çok zorlaşacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)