OHAL Komisyonu İstinaf Kararlarına Erişemiyor Mu?

OHAL Komisyonu tarafından kamudan ihraç edilen kişilere yönelik verilen kararlarda istinaf mahkemesi kararlarına değinilmemesi dikkatlerden kaçmadı.

MEMURLAR 05.11.2018, 21:50
OHAL Komisyonu İstinaf Kararlarına Erişemiyor Mu?

İstinafta Beraat Etti Ama Ret Aldı
OHAL Komisyonu’na başvuruda bulunan ihraç personellerin karar gerekçelerinde ilk derece mahkemesi kararlarına yer verilirken istinaf kararlarına yer verilmedi. Örneğin bylock kullandığı gerekçesiyle ilk derece mahkemesinde ceza alan ancak sonradan istinaf mahkemesinde beraat eden kişilerden bazıları OHAL Komisyonu’ndan ret aldı. Gerekçe olarak ise bylocktan ceza almış olmaları gösterildi. Üstelik beraat kararlarının OHAL Komisyonu kararlarından aylar önce verilmiş olması ve üstüne üstlük Komisyon’a da gönderilmiş olması soru işaretlerine neden oldu.

Böylesi bir durumun yaşanması OHAL Komisyonu’nun istinaf kararlarına erişemediği kanaatini oluşturdu. Ancak buna karşılık beraat kararlarının Komisyon’a da gönderilmiş olması da bu durumun açıklamasını güçleştirmektedir.

Yukarıda Bylock örneğinde olduğu gibi farklı konularda da aynı sorunlar yaşanabilir. İşte bu durumda idare mahkemesinin yanlışları düzelteceğini söyleyebiliriz. Zira bir dosya hakkında OHAL Komisyonu tarafından karar verildikten sonra o dosyaya yeniden bakılması söz konusu olmamaktadır. 

OHAL Komisyonu’nda hali hazırda 36 bin dosya karara bağlandı. Kararların büyük bir çoğunluğu ret yönünde çıkarken aylık incelenen dosya sayısı 4.800’e çıktı. Haftalık 1.200 dosyayı karara bağlayan Komisyon’un geriye kalan dosyaları 2 yıl içerisinde tamamlaması öngörülüyor. Kapasitenin artırılması ile birlikte bu sürenin kısaltılması mümkün olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Ademoğlu 1 yıl önce
Allah aşkına, haklarında adli ve idari soruşturma açılmamış bunun yanında mahkemelerden takipsizlik veya beraat kararı almış vatanını ve milletini seven ve 672 khk ile ihraç edilmiş memurlardan biri olarak soruyorum: suçumuz ne, ne zaman iade olacağız, çiğnenen itibarımız ne olacak, dağılan yuvalar, intiharlar vs. Vebali ne olacak?
Not. Sn. Editör yorumları okuyor musunuz, yorum sayfanızı kendiniz için mi yoksa site takipçileri için mi ayırdınız, yorumlar neden yayımlanmıyor?
Erdem 1 yıl önce
Başvuru yapmak için bir site bulamadık nedense

Gelişmelerden Haberdar Olun

@