OHAL Komisyonu İncelenen Dosya Sayısını Açıkladı

OHAL Komisyonu resmi internet sitesinden yayınladığı duyuru ile incelediği dosya sayısını ayrıntılarıyla paylaştı.

OHAL Komisyonu İncelenen Dosya Sayısını Açıkladı

400 Kabul 5.600 Ret
Son olarak 17 Ağustos tarihinde duyuru yayınlayan OHAL Komisyonu 5 Ekim tarihinde de duyuru yayınladı. Yapılan duyuruya göre 1,5 aylık süre içerisinde 6.000 dosya karara bağlandı. Kararlardan 400 tanesi kabul ile sonuçlanırken 5.600 tanesi reddedildi. Bir önceki açıklamaya göre personel sayısının 10 kişi arttığı da yapılan açıklamada belirtildi. 

Toplam incelenen dosya sayısı ise 36 bine ulaştı. 36 bin dosyanın 33 bin 700 tanesi ret ile sonuçlanırken 2.300 tanesi de kabulle sonuçlandı. Başvurusu incelemeye devam eden kişi sayısı ise 89 bin olarak belirtildi. 

Haftalık 1.200 Karar
OHAL Komisyonu tarafından yapılan açıklamalarda haftalık 1.200 karar verildiği belirtildi. Son 1,5 aylık dönemde verilen karar sayısının az olduğu görüldü. Ancak bunun sebebi de Kurban Bayramı döneminde karar verilmemiş olmasıdır. Haftalık 1.200 karar ile geriye kalan tüm dosyaların incelenme süresi 74 haftayı bulacaktır. Bu ise 1,5 yılı bulan bir zamana tekabül ediyor. 

Başvurucular OHAL Komisyonu internet sayfası üzerinden başvurularını sorgulayabilirler. Sorgulama sonucunda kabul, ret veya başvurunuzun incelenmesi devam etmektedir ibareleri gösterilmektedir. Haklarında karar verilen kişilere kurumları tarafından tebligat yapılacaktır. Ret gelenler için 60 günlük süre zarfı içerisinde idare mahkemesine dava açılması gerekmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğretmen
Öğretmen - 10 ay Önce

Ohal komisyonu iki yılda 36 bin dosya incelemiş, geriye inceleme bekleyen 89 bin dosya var. Kaç yıl sürecek bu inceleme? İnceleme sırası ve şeffaflık yok. Mahkemelerin üzerinde konuşlandırılan komisyonun "red" kararına hangi mahkeme "kabul" verecek? Sorular, sorular...