OHAL Komisyonu İle Görevlerine İade Edilenler Geriye Dönük Maaşlarını Alabilecek Mi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 110 bin devlet memuru kamudaki görevinden ihraç edilmiş ve bir daha kamu hizmetlerinde çalıştırılmamak üzere yasaklanmışlardı.

MEMURLAR 18.01.2018, 21:31 22.01.2018, 20:35
OHAL Komisyonu İle Görevlerine İade Edilenler Geriye Dönük Maaşlarını Alabilecek Mi

15 Temmuzun üzerinden tam 1 sene geçtikten sonra başvuru almaya başlayan OHAL Komisyonu ise geçtiğimiz günlerde kararları açıklamaya başlamıştı. Bu kapsamda eline tebligat ulaşan kişiler görevlerine başlamak için geri sayım yapıyorlar.

AYM’den Emsal Karar

OHAL Komisyonu kurulmadan önce KHK ile görevlerine iade edilen bazı kamu görevlilerine geriye dönük olarak tüm mali ve sosyal hakları iade edilmişti. Bu kapsamda AYM de bu hakların geri verilmesi yönünde bir karar açıklamıştı. Bu emsal karar OHAL Komisyonu ile görevlerine döndürülen mağdurları da etkileyecektir. 

Herhangi Bir Düzenleme Yok

Ancak maaşların ödenmesi konusunda herhangi bir somut düzenleme yok. Dolayısıyla kurumlar bu maaşları ödemekten çekinebilirler. Bu durumda kişilerin dava açması gerekmektedir. İşte bu sebeple yakın bir zamanda gerekli düzenlemelerin yapılarak mağdur olan kimselerin geriye dönük maaşlarını alabileceklerini ifade edebiliriz. 

Kusurlu İdarecilerin Sorumluluğu

Somut bir bilgi ya da belgeye dayanmadan ihraç işlemi gerçekleştiren idareciler hakkında KHK hükümleri gereği hiçbir işlem yapılamıyor. Dolayısıyla ihraç işlemlerinin sayısı fütursuzca artabiliyor. Devlet tazmint ödememek adına işlemlerde hatalı olan idarecileri sorumlu tutma yolunu da tercih edebilir. Bu durumda da tazminat giderleri idarecilere rücu ettirilebilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@