OHAL Komisyonu İle Görevine Dönenler Mali Haklarını Alabilecekler Mi

OHAL Komisyonu haftalık 700-800 civarında karar vererek çalışmalarına devam ederken komisyon kararıyla görevine dönenlerin geçmiş maaşlarını alıp alamayacakları merak ediliyor.

MEMURLAR 23.03.2018, 07:37 23.03.2018, 07:38
OHAL Komisyonu İle Görevine Dönenler Mali Haklarını Alabilecekler Mi

AYM Kararı
Bilindiği üzere KHK’lar ile ihraç edilip yeniden KHK’lar ile görevine iade edilen personeller için geriye dönük tüm maaşları ödenmektedir. Bunun yanı sıra OHAL Komisyonu ile görevine dönenler için böyle bir ibare bulunmamaktadır. Görevine iade edilen personeller ise kurumlara göre farklı uygulamalar ile karşılaşabilmektedir. Zira net bir kanun maddesi bulunmadığı için bazı kurumlar ödeme yapmaktan çekinmektedir. 

Ancak bu konuda daha önce AYM’nin yayınladığı bir kararda OHAL Komisyonu’nun mali ve sosyal hakları sağlayacak kapasiteye sahip olduğu ifade edilmişti. Bu sebeple ister OHAL Komisyonu isterse de KHK ile görevlerine dönen kişiler bu haklarını elde edebileceklerdir. 

Tazminat Davası 
Görevine iade edilen personeller OHAL KHK’larında yer alan maddeler gereğince tazminat davası açmaya hakları bulunmamaktadır. Ancak yaşanan hak ihlalleri var ise bu durumda tazminat davası açarak bunu ispat edebilirler. Nitekim haksız yere tutuklu ya da gözaltında kalmış kimseler de tazminat kazanabilmektedir. Son olarak Şahin Alpay kararında olduğu gibi AYM ve AİHM kişi lehine tazminat ödenmesine karar vermişti. OHAL Komisyonu’ndan çıkan ilk kararlar ret ağırlıklı bir şekilde ilerlemektedir. Zira mart ayı başında yapılan duyuruda da bu durum net bir şekilde ortaya koyulmuştu.

Yorumlar (0)