OHAL Komisyonu İade Kararı

15 Temmuz sonrası KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilenler için 2017 yılı Ocak ayında kurulan OHAL Komisyonu karar vermeye devam ediyor.

MEMURLAR 30.04.2018, 23:03 30.04.2018, 23:16
OHAL Komisyonu İade Kararı

Bilgi Belge Bulunamadı
İhraç edilen kişilere ilişkin 20’den fazla kurumdan bilgi ve belgetoplayan OHAL Komisyonu son olarak bir başvurucunun başvurusunu karara bağladı. Verilen karar kabul yönünde olurken kararda başvurucunun FETÖ PDY’ye irtibat veya iltisakını gösterir herhangi bir bilgi ya da belge bulunamadığı da ifade edildi. 

DPB Atama Yapacak
Başvurusu kabul edilen kişinin atamasının yapılabilmesi için Devlet Personel Başkanlığı’na karar gönderildi. Ayrıca kişiye de kabul kararı tebliğ edildi. DPB yapacağı değerlendirmeler neticesinde kişiyi yine aynı kuruma atayabileceği gibi farklı bir kuruma da atayabilecektir. Bu kapsamda statüsünün ne olacağına da DPB karar verecektir. 

Daha önceki verilen kabul kararlarından sonra yapılan atamalarda ise kişiler yöneticilik pozisyonlarından önceki pozisyonlarına atanmışlardı. Bu durum ise yeni tepkilere neden olmuştu. Ancak bu konuda herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığı için yine aynı şekilde atamaların yapılması beklenmektedir. 

Bazı kişiler hakkında kurum değişikliği kararı da çıkmaktadır. Bu kişiler DPB tarafından başka bir kuruma atanmaktadırlar. Ancak bu durum da farklı mağduriyetlere kapı aralamaktadır. Dolayısıyla zorunda kalmadıkça böylesi bir atamanın yapılmaması gereklidir. Özellikle akademisyenlerin farklı üniversitelere atanmaları konusunda yapılan düzenlemeler de farklı yargılama süreçlerinin ortaya çıkmasına neden olacak gibi durmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)