OHAL Komisyonu Göreve İade Etti, Emniyet Bekletiyor

OHAL Komisyonu tarafından göreve iade edilen polislerden bazıları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün başlatmaması nedeniyle görevlerine fiilen başlayamadı.

MEMURLAR 06.08.2019, 21:55
OHAL Komisyonu Göreve İade Etti, Emniyet Bekletiyor

Araştırma Merkezi Bekleniyor
OHAL Döneminde KHK’lar ile ihraç edilen devlet memurlarının başvuruları OHAL Komisyonu tarafından inceleniyor. Başvuruları kabul edilen kişiler eski görevlerine iade edilmektedir. Ancak kanunla getirilen yeni düzenleme ile birlikte TSK ve EGM personellerinden göreve iade edilen rütbelilerin araştırma merkezlerine atanabilecekleri kararlaştırıldı. Bu konuda inisiyatif ise İçişleri Bakanlığı’na verildi. Amirlerin, yeniden TSK ya da EGM bünyesinde çalışmasında sakınca bulunduğu şeklinde görüş bildirmeleri durumunda polisler ya da askerler araştırma görevlilerine atanabilmektedirler. 

Ancak araştırma merkezlerinin henüz kurulmaması nedeniyle bu tür kimselerin atanacakları yer bulunmamaktadır. Dolayısıyla da OHAL Komisyonu tarafından karar verilmesine rağmen 4-5 aydır atama bekleyen polisler bulunmaktadır.

Bu kişiler OHAL Komisyonu tarafından aklandıkları için kendilerinin bekletilmemesini talep ediyorlar. Üstelik görevine iade edilen bir kimsenin sürgün gibi başka bir kurumda görevlendirilmesi de hukuka uygun olarak görülmemektedir. 

Kurum amirlerinin olumlu görüş verdiği çalışanlar ise yeniden eski kurumlarında görevlerine başlayabilmektedir. Ancak bunun gerçekleşmesi için kurum amirlerinin olumlu kanaat vermesi gerekmektedir. 

Araştırma Merkezi Ne Zaman Kurulacak?
Her ne kadar polisler araştırma merkezinde görevlendirilmek istemese de daha fazla mağduriyet yaşamamak için en azında araştırma merkezinde görevlerine başlamak istemekteler. Fakat bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadığını ifade etmek gerekir. 

Bu konu hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılması bekleniyor. En azından beklemede olan adayların geleceklerine daha iyi bir şekilde yön vermeleri gerekmektedir. Ayrıca görevlerine başlayamayan kimseler hakkında KHK hükümlerinin halen daha etkisini gösterdiği için adayların mağduriyetleri daha da çok artmaktadır. 

Haklarında yapılacak işlem için muhatap arayan polisler ise kimseyi bulamamaktadır. Bu konu hakkında en kısa süre içerisinde bir adım atılması talep ediliyor. Herhangi bir gelişme yaşanması durumunda sitemizden haberleri alabilirsiniz. Diğer kurumlardan ihraç olarak görevlerine yeniden dönen kimseler ise böylesi sorunlarla karşılaşmamaktadır. Sadece akademik personellerde farklı bir üniversiteye atanma durumu söz konusu olmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@