OHAL Komisyonu Dosyaların %40'ını İnceledi

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre dosyaların %40'ı karara bağlandı.

OHAL Komisyonu Dosyaların %40'ını İnceledi

7 Haftada 8.300 Karar
OHAL Komisyonu bugün incelediği dosyalar hakkında açıklamalarda bulundu. En son 9 Kasım tarihinde açıklama yapan Komisyon 29 Aralık tarihine kadar 8.300 dosya hakkında karar verdi. Bu dosyaların 700 tanesi kabul yönünde olurken 7.600 tanesi ret olarak sonuçlandı. Toplamda incelenen dosya sayısı ise 50.300 olarak açıklandı. Bu rakamlara göre OHAL Komisyonu toplam dosya sayısının %40'ını karara bağlamış oldu. Açıklanan veriler ışığında komisyonun haftalık 1.200 karar verme hızıyla ilerlediğini söyleyebiliriz.

1,5 Yılda Bitecek
Geçtiğimiz günlerde OHAL Komisyonu'nun görev süresi 1 yıl uzatılmıştı. Ancak kalan dosya sayısına ve inceleme hızına bakıldığında tüm dosyaların tamamlanmasının 1 buçuk seneyi bulabileceğini öngörmek gerekir. Nitekim geriye kalan 75.300 dosya haftada 1.200 dosya inceleme hızıyla 62 haftada sonuçlanacaktır. Bu süreler resmi tatiller nedeniyle daha da çok uzayacaktır. Dolayısıyla 1 yıllık sürenin yeniden uzatılacağı öngörülüyor.

Verilen ret kararlarının pek çoğunun adli yönden ceza aldığı ya da soruşturmasının devam ettiği öğrenildi. Bunun yanı sıra takipsizlik veya beraat alanlardan da başvurusu reddedilenler bulunuyor. Kabul kararı alanların da çoğunluğunun beraat ya da takipsizlik aldığı ifade ediliyor. Ancak adli işlem geçirmemiş olan kimselerin dosyaları hakkında az sayıda karar çıkıyor. Bu konuda yargının beklendiği şüpheleri zuhur ediyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE