OHAL Komisyonu Başkanı’ndan Beraat Edenler Hakkında Açıklama

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu, beraat ya da takipsizlik almasına rağmen görevine iade edilmeyenler hakkında açıklama yaptı.

MEMURLAR 11.11.2019, 21:47
OHAL Komisyonu Başkanı’ndan Beraat Edenler Hakkında Açıklama

İdari İnceleme Yapıyoruz

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Salih Tanrıkulu, önlerine gelen dosyalarda nelere dikkat ettiklerini ve hangi kriterlere göre karar verdiklerini açıkladı. Tanrıkulu, son zamanlarda yeniden gündeme gelen KHK’lılar hakkında oldukça titiz inceleme yaptıklarını ifade etti. Bu kapsamda KHK’lılar arasında beraat veya takipsizlik alanların öncelikli olarak incelendiklerini aktaran Tanrıkulu neden tüm beraat edenlerin görevlerine iade edilmediklerini de açıkladı. 

Tanrıkulu, cezai soruşturmada örgüt üyeliğine ya da örgüte yardım unsurlarına bakıldığına dikkat çekti. Oysaki komisyon bunların ötesinde irtibat ya da iltisaka bakmakta ve kişi örgüt üyesi olmasa dahi Komisyon’dan ret alabilmektedir. 

Tepkiler Artıyor

Beraat etmiş kimselerin görevlerine iade edilmemesi konusu son zamanlarda gündemde çokça yer etmeye başladı. Pek çok televizyon programında gündeme gelen bu konu son olarak Bülent Arınç’ın açıklamaları ile Yüksek İstişare Kurulu’na kadar çıktı. Toplum nezdinde de yargı tarafından suçsuz bulunanların neden görevlerine iade edilmedikleri yönünde bir soru işareti bulunuyor.

Tanrıkulu incelemeleri kamuoyuna açıklanan 20 kritere göre yaptıklarını ifade etti. Bunlardan Bylock ve Bankasya’ya destek vermenin tek başına yeterli kriter sayıldığını ifade eden Tanrıkulu diğer kriterlerin ise destekleyici bir unsur bulunması durumunda değerlendirildiğini aktardı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)