OHAL Komisyonu Başkanı’ndan Açıklama

OHAL Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu, Komisyon’a yapılan başvuruları titizlikle incelediklerini ve kılı kırk yararak karar verdiklerini ifade etti.

OHAL Komisyonu Başkanı’ndan Açıklama

Avrupa İşleyişi Beğendi
Kamu görevinden ihraç edilen personellerin itirazlarını incelemek üzere kurulan OHAL Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu çalışmaları hakkında bilgi verdi. Tanrıkulu, başvurucular hakkında karar vermeden evvel 20 farklı kurumdan dosyaların istendiğini belirtirken özel yazılımlar geliştirildiğini de aktardı. Özellikle Bylock ve Bankasya kriterlerini incelerken tek tuşla tüm ayrıntılara erişebildiklerini de aktardı. 

Böylesi sistemli bir yapıya sahip olan OHAL Komisyonu Avrupa’nın da beğenisini topladı. AİHM’den 30 bin dosyanın aktarıldığını ifade eden Tanrıkulu, kendi insanımızın başvurularını değerlendirdiklerini bu sebeple hassas davrandıklarını aktardı. 

36 Bin Dosya İncelendi
OHAL Komisyonu, başvuru almaya başladığı 2017 yılı Eylül ayından bu yana 36 bin başvuruyu karara bağladı. Başvuruların 33 bin 700 tanesi ret ile sonuçlanırken 2.300 tanesi kabul ile neticelendi. Haftada 1.200 karar alma hızına ulaşan OHAL Komisyonu hali hazırda 90 bin dosyayı daha karara bağlamaya çalışacak. Bu hızla devam edilmesi durumunda 74 haftada tüm dosyaların sona erdirilmesi söz konusu olmaktadır. 

Tanrıkulu bu yapı ile hasbelkader rastlaşanlar ile FETÖ üyelerini birbirlerinden ayırdıklarını belirtti. Bu kapsamda 17/25 tarihinin esas alındığını da aktaran Tanrıkulu, özel geliştirilen yazılımlardan da destek aldıklarını ifade etti. Karar verebilmek için şüpheye yer bırakılmaması gerektiği de açıklamalar arasında yer aldı. 
 

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ademoğlu
Ademoğlu - 10 ay Önce

"Göle su gelinceye kurbağanın gözü patlarmış" sayın başkan. Avrupa kendine adil. Türk insanın huzuru, birlik ve beraberliği onların umurunda değildir. Kendi içlerinde böyle bir uygulamaları yoktur. Suçlu cezasını çeksin lakin suç teşkil etmeyen gerekçelerle ya da iftira/ithamlarla vatanını ve milletini seven insanlar cezalandırılmasın! Lütfen.