OHAL Komisyonu Baba Oğlu Görevine İade Etti

Kamu görevinden ihraç edilenlerin başvurularını inceleyen OHAL Komisyonu, ihraç edilen baba ile oğlunu görevine iade etti.

OHAL Komisyonu Baba Oğlu Görevine İade Etti

Çifte Mutluluk
KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen mübaşir baba ile zabıt katibi oğlu OHAL Komisyonu’na başvuru yaptı. Başvuruları incelenen baba ve oğlun talepleri kabul edildi ve görevlerine iade edildiler. Böylelikle çifte mutluluk yaşayan ailenin yaşadıkları sıkıntılar da son bulmuş oldu. 

Komisyon tarafından yapılan incelemeler neticesinde baba ile oğlun FETÖ ile ilgili herhangi bir bağlantısına rastlanılmadığı ifade edildi. Böylelikle aklanan başvuruculara kararları tebliğ edildi. İhraç olarak geçirdikleri sürede alamadıkları maaşları da kişilere ödenecek. Böylelikle mali kayıpları da tazmin edilmiş olacak.

Yakın Akraba Kriterleri
Kamu görevinden çıkarılan bazı kimselerin yakın akrabaları yüzünden ihraç edildikleri biliniyor. Verilen bu kararlarda da böylesi bir ihtimalin bulunması söz konusudur. Ancak suçların şahsiliği ilkesi gereğince birinci derece akraba dahi olsa herkes kendi suçundan mesuldür. OHAL Komisyonu’nun bu tür durumda olan başvuruculara nasıl bir karar vereceği de merakla bekleniyor. Ancak ret kararlarında herhangi gerekçeler ayrıntılı olarak yazılırken kabul kararlarında kişinin neden ihraç edildiği yazmamaktadır. İşte bu da ihraç edilen kimselerin görevlerine iade dahi edilseler neden ihraç edildiklerini öğrenmelerine engel oluşturmaktadır. Hali hazırda 30 binin üzerinde başvuruyu karara bağlayan OHAL Komisyonu önünde ise yaklaşık olarak 90 bin dosya bulunduğunu ifade edebiliriz.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE