OHAL Komisyonu Aylık Duyurusunu Yayınladı

OHAL Komisyonu 1 yıla yakın bir süredir incelediği dosyalarda verdiği kabul ve ret sayılarını açıkladı.

MEMURLAR 09.11.2018, 20:03
OHAL Komisyonu Aylık Duyurusunu Yayınladı

42 Bin Dosya Karara Bağlandı 
OHAL Komisyonu her ay yayınladığı duyurularından birisini de 9 Kasım Cuma günü yayınladı. Bir önceki duyuruyu da 5 Ekim’de yapmış olan Komisyon arada geçen bir aylık sürede 6 bin dosya hakkında kararını verdi. Bu kararlardan 700 tanesi kabul yönünde gerçekleşirken 5.300 tanesi ret olarak sonuçlandı. Bir önceki aya göre değerlendirme yapıldığında ise kabul kararlarında artış yaşandığı gözlemlendi.

Zira bir önceki ay 6 bin dosyadan 400 tanesi kabul iken 5.600’ü ret olarak sonuçlanmıştı. 

Haftada 1.200 Karar

OHAL Komisyonu haftalık olarak 1.200 karar alma kapasitesine ulaşmış görünüyor. İncelenmeyi bekleyen dosya sayısı ise 83 bin olarak açıklandı. Kamudan KHK ile ihraç uygulamasının sona ermesi sebebiyle bu sayının artması da beklenmiyor. Bu hızla devam etmesi durumunda 17 aylık bir süre sonunda tüm başvuruların sonuçlanması öngörülüyor. Bir yıl görev süresi olan Komisyon, kalan dosyaları bitirmek için ek süre talep edecektir. Tüm dosyaların da yaklaşık olarak 2020 yılının Nisan ayında sonuçlanması bekleniyor. 

Kişiler hakkında verilen kararlar eski kurumları tarafından tebliğ edilmektedir. Ret alanlar için tebliğden itibaren 60 günlük süre başlamaktadır. Kabul kararı alanların atamalarının ise 30 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Ardından da geriye dönük hakları iade edilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@