OHAL Komisyonu 10 Yıl Önceki Çalışma Kaydını Gerekçe Gösterdi

OHAL Komisyonu, Adalet Bakanlığı personeli iken 679 sayılı KHK ile görevinden çıkarılan personelin başvurusunu reddetti.

MEMURLAR 24.10.2018, 20:48
OHAL Komisyonu 10 Yıl Önceki Çalışma Kaydını Gerekçe Gösterdi

Sürat Kargoda SGK Kaydı
Adalet Bakanlığı personeli iken 679 sayılı KHK ile ihraç edilen başvurucunun OHAL Komisyonu kararı ret ile sonuçlandı. Gerekçede ise birden fazla neden yer aldı. Bunlardan ilki başvurucunun 2005 ile 2008 yılları arasında Sürat Kargo'da çalışması olarak belirtildi. FETÖ kurumu olarak bilinen Sürat Kargo'da çalışan personelin FETÖ ile irtibatlı olduğu kanısına varıldı.

Bunun yanı sıra kişinin 2014 yılında gazete aboneliğinin bulunması da gerekçe içerisinde yer aldı. Bunlara ek olarak kişinin hakkında bir tanık beyanının olduğu ve sohbetlere katıldığı iddiasının bulunduğu da belirtildi.

Takipsizlik Kararı Var
Başvuran kişiye savcılık tarafından açılmış soruşturma neticesinde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği Komisyon kararında da belirtildi. Ancak bu takipsizlik kararına rağmen kişi hakkında ret kararı verilmesi Komisyon'un ayrı bir değerlendirme sisteminin bulunduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Başvurucu kararın kendisine tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde idare mahkemesine başvurma hakkına sahiptir. Eğer bu başvuru yapılmaz ise hak kaybı yaşanacaktır. İdare mahkemesi sürecinin ardından ise bölge idare ve danıştan aşamaları takip edilecektir. Verilecek nihai karara göre kişinin göreve iade edilmesi veya edilmemesi kararı kesinlik kazanmış olacaktır. Bu aşamadan sonra AYM ve AİHM başvuruları yapılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
samikarakaya 2 yıl önce
düzenli iş için başvuruda bulunmak istiyorum
İBRAHİM.G.İ 2 yıl önce
33 yasındayım is arıyorum yardımcı olurmusunuz
oğuzhan 2 yıl önce
benim de karşıma sgk kaydı çıktı. şaka gibi hala düşünüyorum kabus mu uyanınca geçecek mi diye. sürat kargo da 6 gün çalıştım ve girdiğim 8 sınavın en az 5 ini soruşturmadan dolayı kaybettim. sebep olanların taş olması duasıyla.........