Öğretmenlerin Eş Durumundan Atanma Sorunları Çözülecek Mi

Hizmet puanının yeterli olmaması sebebiyle eş durumundan tayin olamayan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan çözüm beklemeye devam ediyor.

MEMURLAR 27.08.2018, 21:08
Öğretmenlerin Eş Durumundan Atanma Sorunları Çözülecek Mi

Seminer Dönemi Başlayacak

2018-2019 eğitim öğretim yılı başlamadan evvel öğretmen tayinlerinin netliğe kavuşturulması bekleniyor. Ancak halen daha eş durumundan tayin olamayan pek çok aile bulunmaktadır. Bu kişilerin aile bütünlüklerinin bozulması hayatlarını daha da zorlaştırmaktadır. Bu sebeple daha önceki dönemlerde olduğu üzere alternatif çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi bekleniyor. Nitekim daha önceki dönemlerde öğretmenler il ve ilçe emrine atanarak sorunlar çözülüyordu. Bu yıl ise seminer dönemine 1 hafta kalmasına rağmen böylesi bir adım atılmadı. Adım atılmadığı gibi herhangi bir açıklama da yapılmadı. Bu sebeple öğretmenlerin tedirgin bekleyişleri de devam ediyor.

4 Bin Aile Bekliyor

Toplumun temelini oluşturan aile kurumlarının dağılmaması için devletimizin elinden geleni yapması gereklidir. Bu doğrultuda 3-4 bin kadar öğretmen ailesinin de bu anlayış doğrultusunda eşleri ile bir araya getirilmesi gereklidir. Aksi takdirde sorunlar giderek daha da çok artacaktır. Özellikle çocukların büyümesi ve gelişimi de büyük oranda kısıtlanacaktır.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da öğretmen kökenli olması bu sorunu tamamen giderecek çözümler bulması bekleniyor. Ayrıca sözleşmeli öğretmen statüsünde olanların da atama açısından ciddi zorluklar ile karşı karşıya olduklarını ve hukuki yollara başvurarak haklarını aradıklarını da ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)