Öğretmenin Meslek Hayatı, Adaylık Kaldırma Sınavına Bağlanmasın

Sözleşmeli öğretmenlerin adaylığının sona ermesi için 2 saatlik tek bir sınavla karar verilmesi çok ağırdır.

Öğretmenin Meslek Hayatı, Adaylık Kaldırma Sınavına Bağlanmasın

Telafisi Olmayan Bir Sınavla Meslek Hayatı Sona Erebilir

Sözleşmeli öğretmenler atanana kadar pek çok süreçten geçiyor. 4 yıllık fakülte bitiriliyor, KPSS’den birkaç sınav geçiliyor, mülakat ve ardından güvenlik soruşturması ile nihayte ataması yapılıyor. Ancak atanmakla süreç sona ermiyor ve 1 yıllık adaylık süresinde performans değerlendirmesine tabi tutuluyor.

Adaylık süresi dolunca ise 2 saat süren, 100 soruluk bir adaylık kaldırma sınavına tabi tutuluyor. İşte acımasızlık bu noktada kendisini gösteriyor. Çünkü bu sınav sonucunda mesleğe devam ya da ilişki kesme kararı alınıyor. Bu sınavın bir telafisi ya da bütünlemesi söz konusu değil. O gün hasta olan, sınavda özel sebeplerle başarısını gösteremeyen, stresten kendisini vermeyen vs sebeplerle kişiler sınavdan başarısız olabilir. Tüm bunlar o kişinin başarısız bir öğretmen olduğunu göstermez.

2 Saatte Değil, 1 Yılda Karar Verilsin

Aday öğretmenler meslek hayatlarında tamam ya da devam kararı verilen 2 saatlik bu sınav yerine 1 yıllık adaylık süresine yayılan bir sistem istiyorlar. Öğretmenin bu bir yıl içinde her yönden yetiştirilmesi ve test edilmesinin etkili öğretmenler yetiştirmek için daha ideal olduğunu söylüyorlar. Her fırsatta eğitim sisteminde öğretmen rolü üzerinde duran Bakan Selçuk’tan bu konuda değişiklik yapılmasını talep ediyorlar.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE