Öğretmene Yazılan Nöbet Mahkemeden Döndü

Çorum Valisi tarafından il milli eğitim müdürlüğüne verilen talimat doğrultusunda öğretmenlerin dersleri olmayan bir gün tam gün nöbet tutmaları istenmişti.

MEMURLAR 24.06.2018, 21:44
Öğretmene Yazılan Nöbet Mahkemeden Döndü

Yürütmesi Durduruldu

Çorum Valisi, Çorum’da okullarda yapmış olduğu denetimlerin ardından Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne talimat verdi. Bu talimatta öğretmenlerin bir gününün tamamen boş bırakılması ve bu gün içerisinde nöbet tutulması gerektiği belirtildi. Bunun üzerine il milli eğitim müdürlüğü tarafından tüm eğitim kurumlarına yazı gönderildi ve ders programlarının bu talimata uygun bir şekilde ayarlanması istendi.

Ancak bu talimata Eğitim-Bir-Sen itiraz etti ve konuyu yargıya taşıdı. Samsun Bölge İdare Mahkemesi söz konusu itirazı yerinde bularak nöbet talimatının hukuka aykırı olduğuna kanaat getirdi. Telafisi mümkün olmayan zararların oluşabileceğine dikkat çeken bölge idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı da verdi. Böylelikle tepki çeken nöbet uygulamasına da son verilmiş oldu.

Kararın gerekçesinde öğretmenlere nasıl nöbet yazılacağını düzenleyen mevzuat hükümlerine dikkat çekildi. Bu hükümlere göre öğretmenlerin nöbetlerinin fiili olarak bir yerde tutulmasına gerek bulunmadığı ve nöbetin derslerle de çelişmediği ifade edildi. Dolayısıyla da ders olmayan bir güne nöbet yazılmasının hukuka uygun olmadığına kanaat getirdi. Konu ile alakalı olarak valilikten herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu karar üzerine eski sisteme mi dönüleceği yoksa farklı bir yöntem mi izleneceği tüm öğretmenler tarafından merakla bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)