Öğretmen Sendikaları Bu 6 Konuda Eylem Kararı Aldı

MEB’in öğretmnelerin ve sendikaların görüşünü almamasından ötürü öğretmen sendikaları 6 konuda eylem kararı aldı.

MEMURLAR 17.08.2018, 08:25
Öğretmen Sendikaları Bu 6 Konuda Eylem Kararı Aldı

Birden Fazla Nöbet

Öğretmenler haftada kaç gün nöbet tutarsa tutsun bir gün nöbet parası olarak 35 TL alıyorlar. Bazı okullarda ise özellikle öğretmenlerin boş günlerine nöbet yazılıyor.  Bu durumda ödenen miktar öğretmenin masraflarını bile karşılamıyor.

Öğle Arası Nöbet

Nöbetçi olan öğretmen yarım saat erken gelir ve okuldan en son çıkar. Bunun yanı sıra öğlen arasında da mola vermez. En azından öğretmene 30 dk yemek molası verilmelidir.

Belletmenlik Görevi

Pansiyonu olan okullarda öğretmenler gece ve gündüz nöbet tutarlar. Yeterli öğretmen yoksa da MEB resen görevlendirme yapar. Sendikalar ise bu görevin isteğe bağlı olmasını istiyor. İsteklilerin olmaması halinde ise resen görevlendirme yapılsın. Ancak öncelik öğretmenlerin gönüllü olmalarını sağlayacak teşvikler verilmesi. Ücrette artış, izin gibi teşvikler verilebilir.

Yönetmeliğe göre bir öğretmenin tutacağı nöbet ayda en çok 48 ek derse tekabül eder. Halbuki uygulamada öğretmenler 56 ek ders ücreti almalıdır.

Mesai Saati Dışında Seminer Görevi

Ders saatlerine eklenen hizmet içi eğitimler angarya boyutuna varmıştır.

PDR Nöbet Eylemi

Rehber öğretmenler pdr hizmetlerini aksatacağı için PDS nöbeti istemiyorlar.

Servis Araçları

Servis sağlayıcısının sorumluluğunda olması gereken servis araçlarının denetiminin öğretmene verilmesi yanlıştır. bu sorumluluk öğretmenler için çok ağırdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)