Öğretmen Maaşları Netleşti

Kamu personelleri içerisinde sayı anlamında en fazla alan öğretmenler için 2020 Ocak zammı sonrasında kademelerine göre öğretmen maaşları belli oldu. Tüm detaylarıyla haberimizde bulabilirsiniz...

MEMURLAR 05.01.2020, 12:50 05.01.2020, 22:28
Öğretmen Maaşları Netleşti

Ülkemizde öğretmenlerin maaşları hep tartışma konusu olmuştur. Kimileri bu maaşları tatillerine göre fazla bulurken kimileri ise onların toplum için değeri ve önemi göz önüne alındığında az bile maaş aldıklarını ifade ediyor. 2020 yılı Ocak ayında yapılacak yüzde 5,5’lik zam sonrasında öğretmenlerin net maaşları belli oldu. Buna göre bekâr olan ya da eşi çalışan ve henüz çocuk sahibi olmamış öğretmenler göz önüne alınarak yapılan hesaplamada mesleğe yeni başlamış olan 9/1 derecesindeki bir öğretmen yeni zam ile birlikte 3.819 TL maaş alacak.

Bu maaş her hizmet yılı ile birlikte oldukça cüzi bir miktarda artıyor. Buna göre derece kademe ilerlemesinde 25 yılının doldurmuş 1/4’ü bir öğretmen ise toplamda yeni zam ile birlikte 4.409 TL bir maaş alacak.

Öğretmenler İçin Ek Ders Yanılgısı

Öğretmen maaşlarının birçok memurluğa göre oldukça düşük kaldığı eleştirilerine verilen cevapların başında onların ek dersi var tabiri geliyor. Oysa bu durum büyük bir yanılgı oluşturuyor. Çünkü öğretmenlerin ortalama ek ders ücretleri 500 TL civarında bulunurken bu ek ders sadece yılın 9 ayı alınıyor. Bu da ortalama olarak aylık 400 TL gibi ek gelir anlamına geliyor. Bu rakamı da öğretmen maaşlarına eklediğimizde işe yeni başlayan bir öğretmenini eline 4.200 TL gibi bir maaş geçiyor.  Öğretmenlerin toplumda ki misyonu ve yaptıkları göz önüne alındığında rakamın yetersiz olduğu görülüyor.

Yorumlar (0)