Öğretim Üyelerine Ücretli İzin İmtiyazı

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte artık öğretim üyelerine 1 yıl ücretli izin verilebilecek.

MEMURLAR 10.01.2018, 22:02
Öğretim Üyelerine Ücretli İzin İmtiyazı

Ancak bu izin süresinde öğretim üyelerinin Ar-Ge kapsamında araştırma yapmaları beklenmektedir. Bu izin ile birlikte öğretim üyeleri ister yurt içinde isterlerse de yurt dışında çalışma ve araştırma yapabilecekler.

İzin Şatları

Bu iznin verilebilmesi için öğretim üyelerinin en az 6 yıl boyunca devlete ait yükseköğretim kurumlarında çalışmış olmaları gerekmektedir. İzni kullandıktan sonra bir kez daha ücretli izne ayrılmak isteyenler bir kez daha 6 yıl çalıştıktan sonra izne ayrılabilecekler. Bunun yanı sıra üniversite yönetim kurulu tarafından alınacak bu ücretli izin kararının bölüm işlerini de aksatmaması gerekmektedir. Bu kapsamda gerekli planlama ve ayarlamalar yapıldıktan sonra izin verilecektir. 

Araştırma Görevlilerine İzin

Öğretim üyelerine tanınan bu imtiyaz araştırma görevlilerine de tanınacak. Ancak öğretim üyelerinde aranan 6 yıl şartı araştırma görevlilerinde 1 yıl olarak uygulanacak. Bu sayede 1 yıl boyunca araştırma görevlileri ücretli bir şekilde izne ayrılabilecekler. Bu sayede daha rahat bir şekilde araştırma yapabilmeleri de mümkün olacak. Ancak bunun için üniversite yönetim kurulu kararının da onaylı olması ve bölüm planlamalarının aksatılmaması da gereklidir. 

Bu düzenlemeler başarılı bir şekilde uygulanabilirse bu durumda çok daha iyi tezler ve makaleler ile karşılaşmak mümkün olabilecektir. İşte bu sebeple akademik camia bu değişikliği olumlu karşılamaktadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@