Öğretim Elemanı Atamaları Durduruldu

Resmi Gazete’de yayınlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile öğretim elemanı ataması için YÖK’e yönetmelik çıkarma yetkisi verilmişti.

MEMURLAR 15.09.2018, 22:30
Öğretim Elemanı Atamaları Durduruldu

İkinci Bir Emre Kadar Atama Yok

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde YÖK’ün atamalardaki yetkisini derhal kullanabileceği belirtilmiş ise de YÖK bu yetkiyi kullanmadı. Üniversitelere resmi yazı gönderen YÖK bazı istisna durumlar hariç öğretim elemanı atamalarının yapılmayacağını belirtti. Bu istisnaları ise şöyle sıraladı: mahkeme kararları, ÖYP statü değişiklikleri, 2547 sayılı kanunun 60. Maddesi uyarınca yapılacak atamalar, YLSY bursiyerlerinin atamaları, tıpta, dişte ve eczacılıkta uzmanlık kapsamında yapılacak atamalar.

Yönetmelik Yayınlanacak

YÖK üniversitelere resmi yazı göndererek öğretim alımlarında tekdüzeliğin sağlanmasına çalıştığını ifade edebiliriz. Aksi takdirde şimdi yapılacak olan alımlar yönetmelik ile ters düştüğünde ve başkaları lehine haklar doğurduğunda atamaların mahkemelik olması kaçınılmaz olacaktır.

En çok merak edilen hususlardan birisi de hali hazırda atama için ilana çıkılmış kadroların ne olacağı ile ilgilidir. Bu durum hakkında net bir açıklama yapılmadığı için belirsizliğin devam ettiğini ve kararı alım yapacak üniversitenin vereceğini ifade edebiliriz. İstisna alımlar arasında sayılmasa da önceden YÖK’ten onay alındığı için atamaların yapılabileceği görüşü de yaygın bir şekilde benimsenmektedir. Ancak inisiyatif almak istemeyen yöneticiler için bu durum sıkıntı teşkil edebilir. Bunların üstesinden gelebilmek için Yükseköğretim Kurulu tarafından biran evvel öğretim elemanı atamaları ile ilgili yönetmelik yayınlanması gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)