O Personellerin İzinleri Durduruldu

Yurtdışında görev yapan kamu görevlilerinin izinleri Başbakanlık tarafından gönderilen bir resmi yazı ile durduruldu.

MEMURLAR 05.05.2018, 09:18
O Personellerin İzinleri Durduruldu

Oy Verme Sürelerinde İzin Kullanılmayacak

YSK tarafından ilan edilen bilgilere göre 60 yabancı ülkede 123 temsilcilikte oy kullanılabilecek. Ülkelere göre farklı tarihlerde azami 13 gün boyunca oy kullanmak mümkün olabilecek. İkinci tura kalması durumunda bu süre 5 gün olarak uygulanacak. Bu süreler boyunca kamu görevlilerinin izin kullanmalarına ise müsaade edilmeyecek. Bunun yanı sıra seçimin ikinci tura kalması halinde de aynı şekilde izinlerin kapalı olacağı bu resmi yazıda yer aldı.

Seçim Güvenliği

Türkiye’de ise bu yönde bir uygulamanın olmadığını ifade etmek isteriz. Henüz bir açıklama yapılmasa da kamu görevlilerinin tamamını kapsamayan düzenlemeler söz konusu olabilir. Örneğin polis ve askerlerin izinlerinin dondurulması söz konusu olabilecektir. Bu konu ile ilgili de henüz herhangi bir açıklama olmadığını da ifade etmek isteriz.

Partiler arasında seçim güvenliği sağlama konusunda da mutabakata varıldığını belirtebiliriz. Sandıkların başında resmi görevlilerin yanı sıra sivil kişilerin de olacağını belirtelim. Dolayısıyla oy verme işlemlerinin tamamlanmasından sonuçların açıklanmasına kadar ülke olarak yeniden yoğun bir tempodan geçeceğimizi ifade edebiliriz. Seçim sonuçlarının açıklanıp kesinleşmesinin ardından ise 2 hafta sonrasında yeniden seçime gitmek söz konusu olabilecektir. İkinci turda sadece cumhurbaşkanı adayı olan 2 kişi yarışacaktır. Bu adaylardan en fazla oyu alan seçilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)