O Memurlar İstese de Gece Çalışamaz

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu bazı memurların gece çalıştırılamayacağına ilişkin önemli düzenlemeler getirmiştir. Hamile Kadınlar, Engelli Memurlar...

MEMURLAR 03.06.2019, 16:57
O Memurlar İstese de Gece Çalışamaz

Hamile olan kadınlar hamilelikleri boyunca gece vardiyasında çalıştırılamaz. İşi gereği 24 saat mesai yapan polisler ve sağlık personelleri gibi memurlar da gece vardiyasında çalıştırılamaz. Bu memurlardan bazıları gece çalışmayı isteseler dahi kanun gereği gece çalıştırılmaları mümkün değildir. 

Doğum yapan kadınlar doğumu takip eden 2 yıl boyunca da gece nöbetlerine ve vardiyalarına kalamaz. Burada bebeğin sağ bir şekilde doğmasına da bakılmaz. 

Engelli memurların gece vardiyasında çalışıp çalışmamaları kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır. Dolayısıyla istemeleri durumunda gece çalışabilmeleri de mümkündür. Ancak istememeleri durumunda kendilerine nöbet yazılması mümkün olmayacaktır. Ailesinde engelli birey bulunan kimseler ise bu kişilere bakmak için gece vardiyalarına kalmayabilir. Bu konuda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu doğrudan bir düzenleme yapmamıştır. 

Fakat Başbakanlık Genelgesi ile bu sorunun üzerine düşülmüştür. Buna göre aile fertlerinden engelli olan bireylere bakılması için kişinin gece vardiyalarında çalışmaması gerekiyorsa bu durumun sağlık raporlarıyla ispatlanarak sunulması gereklidir. Ardından kurum tarafından yapılacak değerlendirme ile kişiye gece vardiyası yazılmaması sağlanacaktır. 

Gece nöbeti ve gece vardiyası verilmesi yasaklanan sağlık personellerine icap nöbeti verilmesi de yasaktır. Bu tür uygulamalar yargının denetimi altındadır. Dolayısıyla bu sorunlarla karşılaşan kimselerin konuyu yargıya taşımaları isabetli olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Battal yilmaz 1 yıl önce
B ehliyetim var adapazarinda ikamet ediyorum iş istiyorum
ishak yum 1 yıl önce
Is istiyom gereginin yapilmasini arz ederim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@