Nüfusta Yeni Dönem Dijitalleşme

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arşivinde yer alan tüm kayıtların elektronik ortama aktarılması için Dijital Arşiv Projesi’ni (DAP) başlatıldı.

MEMURLAR 15.07.2018, 09:16
Nüfusta Yeni Dönem Dijitalleşme

DAP Projesi

Başlatılan proje kapsamında üç yıllık süreçte 320 milyon sayfadan oluşan belgeler taranarak dijital ortamda saklanacak. Oluşturulan dijital arşiv mahkemelerde miras ya da tespit davaları gibi hususlarda kullanılacak. Bilgi ve belgelere ulaşım hızlanarak bürokrasi azalacak. Ayrıca nüfus hafızasına da sahip çıkılacak.

Proje ile 78 il ve ilçe nüfus müdürlüğünde bulunan defterler Anakara'ya getirilecek. Bakanlık bünyesinde arşive alınan belgeler sisteme aktarılacak. İstanbul, İzmir, Mersin il ve ilçe nüfus müdürlüklerindeki aile kütüğü ve vukuat defterleri de nüfus arşivinde koruma altına alındı.

Hizmet Hızlanacak, Kalite Artacak

Bu proje sayesinde dijital ortama aktarılan bilgilere ulaşım oldukça hızlı ve çok yönlü olacak. Belgeler yok olmaya mahkûm edilmek yerine sağlamlaştırılacak. Vatandaşlar belgenin bulunamamasından doğan bir mağduriyet yaşamayacak. Belge zayi olsa bile yeniden çıkarılabilecek.

Mahkemelerde görülen miras, soy bağının kurulması, nüfus kayıtlarının düzeltilmesi gibi davalarda kayıtlara kolay ve hızlı erişilebilecek. Vatandaşlar bilgiye kolay ve hızlı erişebilirken bürokrasi de azalacak.

Koruma altına alınan ve tarihi değeri bulunan belgelerin dijital ortama aktarılmasını sağlayan DAP projesi ile Ocak 2018'den beri dijital arşiv oluşturulmaya başlandı. Proje kapsamında 3 yıl içinde 320 milyon sayfanın dijital arşive aktarılması planlanıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)