Müfettiş Yardımcısı Alımında Yaş Şartı 35’e Yükseltildi

Yapılan düzenleme ile 5 kuruma müfettiş yardımcısı alımında yaş şartı 30’dan 35’e yükseltildi. Hangi Kurumlarda Düzenleme Yapıldı?

MEMURLAR 04.06.2019, 00:10 04.06.2019, 21:07
Müfettiş Yardımcısı Alımında Yaş Şartı 35’e Yükseltildi

3 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazetede yer alan düzenleme ile 9 kuruma ait Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliklerden biri de BOTAŞ, ETİ Maden, TEİAŞ, Türkiye Kömür İşletmeleri ve Türkiye Taş Kömürü Kurumlarına yapılacak olan müfettiş yardımcısı alımlarında da değişiklik yapılmıştır. Yaş şartına ilişkin olarak yapılan değişiklik adayları sevindirmiştir. Çünkü müfettiş yardımcısı olmak için aranan şartlardan biri de yaş şartının 30’dan 35’e çıkarılmasıdır. 

Başvuru şartlarında bulunan "sınavın açıldığı yılın Ocak ayı başında 30 yaşını doldurmamış bulunmak" şartında değişikliğe gidilmiştir. 30 yaş şart 35 olarak değiştirilmiştir. 

Diğer bir değişiklik ise BOTAŞ, EÜAŞ, ETİ Maden, MTA, TEDAŞ, TEİAŞ, TKİ, TPAO, TTK kurumlarına Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından atamalar yapılabilecektir. Değişiklikten önce sadece ilgili kurumlar içinden atama yapma imkanı vardır.

Yaş Şartı Esnedi
Müfettiş yardımcısı alımı için başvuru yapan adayların pek çoğu yaş şartına takılıyordu. Üniversitelerden en erken 22 yaşında mezun olan kişiler KPSS ve benzeri pek çok zor süreçten geçiyor. Tüm bunlar yaşın ilerlemesi ve yılların kaybedilmesi anlamına geliyor. Tam atanacakken ise 30 yaş şartına takılarak hayallerine veda etmek zorunda kalıyorlardı. Yaş şartının 35’e yükselmesi pek çok aday için fırsat yaratacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)