Mobbing İçin AYM’den Emsal Karar

26 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan AYM kararı ile mobbing için kamusal makamların görevini yapmadığı tespit edilmiştir.

MEMURLAR 26.09.2018, 22:25
Mobbing İçin AYM’den Emsal Karar

Söz Konusu Olay

Başvurucu görev yeri olan kamu kurumunda huzurun sağlanması için yazılı uyarı almıştır. Sonrasında ise kurumda huzuru bozmak ve amirlerine karşı saygısızlık yapmak sebebiyle kınama cezası verilmiştir. Bu cezaya karşı açılan idari dava reddedilmiştir. Devam eden iki yıl içinde başvurucunun görev yeri 6 kez değiştirilmiştir.

Artık psikolojisi bozulan başvurucu tedavi görmeye başlamıştır. Tedavi sürecinde kuruma gelmemesi, izin belgesi doldurmaması gibi sebeplerle uyarma ve kınama cezaları verilmiştir. bunun üzerine BİMER’den şikayetlerde bulunan başvurucunun görev yeri huzur ve sükunu bozduğu gerekçesi ile yeniden değiştirilmiştir. Başvurucunun şikayeti ile kurum müdürü için soruşturma başlatılmıştır. Yapılan incelemede müdürün çalışana mobbing uyguladığı anlaşılmıştır.

Kurum müdürü hakkında iddianame hazırlanarak Erzurum 6. Asliye Ceza Mahkemesince dava görülmeye başlanmıştır. Müdürün görevini kötüye kullandığı ve haksız fiilde bulunduğu tespit edilmiştir. Ancak suç oluşmadığı için beraatına karar verilmiştir.

AYM Ne Dedi?

Tüm bu yaşananlar üzerine başvurucunun AYM’ye yaptığı bireysel başvuruda, başvurucunun maruz bırakıldığı eylemlerin hayatını çekilmez kılan ağırlık ve yoğunluğa ulaştığı, mobbing uygulandığı tespit edilmiştir. Buna rağmen kamusal makamların etkili önlemler almadığı ve başvurucunun zararını gidermediği tespit edilmiştir. Kamusal makamların pozitif yükümlülüğünün yerine getirmediği için yeniden yargılama yapılmasına hükmedilmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Emine karaman 2 yıl önce
İşe cokihtiyacim var