Milli Emlak Genel Müdürlüğü Personeline Uzman Olma Hakkı

Milli Emlak Genel Müdürlüğünde en az 3 yıl çalışan memurlara uzman olma hakkı tanındı.

MEMURLAR 04.07.2019, 18:35
Milli Emlak Genel Müdürlüğü Personeline Uzman Olma Hakkı

Sınav Şartları Neler?
12 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarında çalışan personellere uzman olma yolunu açan düzenleme yapılmıştı. Sınav tarihi itibariyle bu kurumların kadrosunda en az 3 yıldır çalışanlar sınava girebilecektir. Adaylar uyarma veya kınama hariç olmak üzere herhangi bir disiplin cezası almamalıdır. Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı olmak isteyenlerden yaş ve öğrenim şartı aranmayacaktır. Bu kurumlarda çalışan memurlara 5 yıl içinde 2 kez sınav yapılacaktır. 

Düzenleme Yapıldı
Bu düzenleme yapılırken kapsama sadece 2 kurum alınmıştı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde çalışan personeller ise kapsam dışındaydı. Bu kurum Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olduğu için düzenlemeden yararlanamamıştı. Bu küçük ayrıntıdan ötürü 5 bin kadar Milli Emlak Genel Müdürlüğü personeli mağdur olmuştu. İşte bu mağduriyeti gideren düzenleme yapıldı. TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmelerde 5 parti grubunun ortak teklifi ile düzenleme yapılmıştır. Böylece Milli Emlak Genel Müdürlüğü personeli milli emlak uzmanı olabilecektir. 

Yapılan düzenleme ile 5 bin personelin yaşadığı mağduriyet giderilmiştir. Aynı düzeydeki diğer kurumlarda olduğu gibi uzman olma hakkı tanınmıştır. Bu tarihten itibaren 5 yıl içinde 2 sınav açılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)