MHP Taşeron İşçiler İçin Kanun Teklifi Verdi

MHP Kırıkkale Milletvekili olarak Meclis’te yer alan Halil Öztürk, kamuda çalışan tüm sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi için kanun teklifi verdi.

MEMURLAR 15.03.2019, 21:20
MHP Taşeron İşçiler İçin Kanun Teklifi Verdi

Kadro Çeşidi Sadeleştirilmeli 
MHP’nin hukukçu milletvekillerinden birisi olan Avukat Halil Öztürk, kamuda çalışan başta sözleşmeli öğretmenler olmak üzere tüm sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi için kanun teklifi verdi. Kamuda pek çok farklı kadro statüsünün bulunduğunu ifade eden Öztürk, bunun sadeleştirilmesi gerektiğini belirtti. 

Taşeron işçilere de değinen Öztürk, pek çok taşeron işçinin kadro alamaması soruna da dikkat çekti. Sözleşmeli personellere verilecek kadro ile çalışanlar arasında eşit uygulama yapılması sağlanacak. Kadrolu çalışan personellerin nakil ve tayin hakları bulunurken sözleşmeli personellerin bu hakları oldukça sınırlıdır. 

Sözleşmeli personeller uzunca bir süredir kendilerine kadro verilmesi için kampanyalar ve eylemler yapıyor. Ancak bu yönde bir adım henüz atılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlik uygulamasında birtakım esnemelere gittiyse de uygulamayı devam ettiriyor. Aksi takdirde dezavantajlı bölgelerde çalışacak personel bulunması mümkün olmamaktadır. 

MHP tarafından verilen bu teklif Meclis’te oylamaya sunulacak. Meclis çoğunluğu tarafından kabul edilmesi halinde ise sözleşmeli personeller kadroya geçirilecektir. Ancak bu konuda diğer partilerin de destek vermesi gerekiyor.

Muhalefet partileri arasında uzlaşma sağlanırsa bu durumda kanunun yürürlüğe girmesi mümkün olacaktır. Ancak uzlaşma sağlanamaması durumunda düzenleme hayata geçirilemeyecek ve sözleşmeli statüsü aynı haliyle devam edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)