Memurun Zam Oranları Belli Oldu

TÜİK tarafından Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanması ile memurun zam oranları belli oldu.

MEMURLAR 03.07.2018, 21:44
Memurun Zam Oranları Belli Oldu

6 Aylık Enflasyon Belli Oldu

Memurun zam oranı toplu sözleşme hükümlerine göre belirlenmiştir. Buna göre memurlar yılın ilk ayı için %4 ikinci altı ayı içinse %3,5 zam alacaktı. Öngörülen zam oranı enflasyon oranının altında kalırsa aşan kısım da memura zam olarak veriliyor. Yani yılın ilk 6 ayı için enflasyon oranı %4’ü aşarsa aşan kısım memura zam olarak verilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2018 yılının ilk 6 ayına ilişkin enflasyon oranı %9,17 oldu. Bu verilere göre memurlar %4’ü aşan kısım olan %5,17 enflasyon zammı alacak.

Enflasyon Zammı Arttı

2017 yılında toplu sözleşmeye göre memura ilk altı ay için %3 ve ikinci altı ay için %4 zam verilmesi öngörülmüştü. Ancak enflasyon oranları yine yüksek geldiği için enflasyon zammı verilmişti. İlk altı ay için %1,76 enflasyon zammı verilirken, ikinci altı ay içinse %1,69 zam verilmişti.

Bu sene gerçekleşen enflasyon oranları çok yüksek oldu. Bu durumda memura verilecek olan enflasyon farkı da tam 3 katına çıktı.

Eğer Temmuz’da enflasyon %3,5’i aşarsa aşan miktar bir sonraki dönem için zam olarak verilmeye devam edecek. Toplu sözleşmeye göre Aralık 2017 ve Haziran 2018 endeksleri arasındaki fark %3,5’i aşarsa enflasyon zammı oluşacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)