Memurun Ödenmeyen Geçici Görev Yolluğunu Ombudsman Ödetti

Kamu denetçiliği kurumu isteği dışında başka bir yere atanması ve geçici görev yolluğu ödenmemesi konusunda gelen başvuru üzerine atama sorununu çözdü ve yolluğun da ödenmesini sağladı.

MEMURLAR 01.05.2018, 23:55
Memurun Ödenmeyen Geçici Görev Yolluğunu Ombudsman Ödetti

Kamu Denetçisinden Sonuç Aldı
Bir memur hastalığı sebebiyle 3 hafta boyunca hastanede yatılı tedavi gördü. Kurum amiri memurun sağlığına iyi geleceği gerekçesi ile bir ilçeye geçici olarak görevlendirmesini yaptı. Ancak memurun bu atamada rızası yoktu. Atama sebebiyle geçici görev yolluğu memura ödenmedi. Memur geçici görev yolluğu için kurumuna başvuruda bulundu ama talebi yerine getirilmedi. Aynı zamanda geçici olarak verilen görev de bir hayli uzun sürdü. Tüm bunların üzerine memur kamu denetçiliği kurumuna başvurdu.

Mahkemelerde uzun yıllar davalarla uğraşmak yerine kişiler ve kurumlar arasında kısa sürede çözüm sunan ombudsman, bu başvuruyu inceledi.  Başvurucu olayı anlattıktan sonra söz konusu geçici görevlendirmede kendi rızası olmadığını belirtti. Aile durumu gözetilmeden ve rızası alınmadan yapılan atamanın iptal edilerek önceki görev yeri olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yeniden atanmasını istedi. Ayrıca kendisine ödenmeyen yolluğun ödenmesini da talep etti. 

Ombudsman Memur Lehine Karar Verdi
Başvuruyu inceleyen kamu denetçisi memuru haklı buldu. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yetkilileri ile iletişime geçilerek memurun ataması eski görev yerine gerçekleştirildi. Ödenmeyen yolluk da hesaplanarak memura 5.587,20 TL ödenmesine hükmedildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)