Memurun Mal Beyanı İçin Sistem Kuruluyor

Kamu görevlilerinin mal beyanı vermesini kolaylaştıracak ve denetimi arttıracak olan yeni bir sistem kuruluyor.

MEMURLAR 19.11.2019, 23:03
Memurun Mal Beyanı İçin Sistem Kuruluyor

Memurun Mal Beyanında Bulunması

Kamu görevlileri kamu görevine başlarken mal beyanında bulunmaktadır. Mal varlığında meydana gelen önemli değişiklikleri belirli süre içinde bildirmelidirler. Aynı zamanda 5 yılda bir yeniden mal beyanında bulunularak bilgileri güncellemeleri gerekir. Tüm bu bildirimler şu anda yazılı şekilde dilekçelerle yapılıyor. Bilgiler belirli bir havuzda toplanıyor.

Kurulacak olan dijital sistem ile memurun malvarlığının daha sıkı denetlenmesi amaçlanıyor. Malvarlığında yaşanan artışlar diğer sistemlerden çekilerek otomatik olarak sisteme kaydedilebilecek. Örneğin alınan bit taşınmaz için tapu kayıtlarından bilgisi düşecek. Bu şekilde otomatik olarak yapılan bilgilendirmeler sayesinde malvarlığındaki değişmeler takip edilebilecek.

Memurlara Denetim Sıkılaşıyor

Sistemin kurulmasındaki temel amaç ise malvarlığında dikkat çeken bir artış olması halinde otomatik olarak görülecek olmasıdır. Böylece memurların memuriyet dışındaki faaliyetlerinden kazançları ya da görevi suiistimal ile kazançları gibi haksız kazançlar tespit edilebilecektir.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından sistem üzerinde çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Tasarlanan akıllı sistem sayesinde malvarlığındaki önemli artışlar bildirilecektir. Bu bildirimler dikkate alınarak incelemeler yapılacaktır. Sistemin kurulmasındaki amaç kamu görevlilerinin rüşvet, zimmet gibi suçlara bulaşıp bulaşmadığının denetiminin sağlanmasıdır. Diğer yandan memurun mal beyanı verme yükü de hafifleyecektir. Sistemin ne zaman hayata geçeceği ise henüz belli değil.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@