Memurun Aile Birliği İle İlgili Önemli Karar

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi aile birliğinin ihlal edildiğine ilişkin yapılan istinaf başvurusunu oy çokluğu ile kabul etti.

MEMURLAR 01.07.2018, 22:23
Memurun Aile Birliği İle İlgili Önemli Karar

Aile Birliğine Aykırı

Edirne’nin Enez İlçesi’nde görev yapan ve eşi Edirne Belediyesi’nde şoför olarak görev yapan bir öğretmenin eş durumundan istediği tayin kabul edilmedi. Tayin için yapılan tercihlerde bir tane tercih yapan öğretmenin tercih yaptığı okulda kontenjan olmadığı gerekçesiyle başvurusu reddedildi.

Bunun üzerine dava açan öğretmen bu durumun aile birliğine aykırı olduğunu dile getirdi. İlk derece mahkemesi idare lehine karar verdi. Ancak buna rağmen yılmayan öğretmen kararı istinafa taşıdı. İstinaf ise yaptığı incelemeleri neticesinde belediye kadrosunda çalışan eşin başka bir yerde çalışma imkanının olmadığına dikkat çekti. Bu sebeple aile birliğinin sağlanması gerektiğine kanaat getirdi. Ayrıca MEB tarafından sunulan tercihlerde öğretmenin sadece bir tercih yapmasının da sorun teşkil etmeyeceğini belirtti. Zira bu okula tercih yapan öğretmenden başkası da yerleşmediği için tercihlerde sunulmasında hatanın idarede olduğuna kanaat getirildi.

İşte tüm bu gerekçelerden ötürü aile birliğinin sağlanması gerektiğine oy çokluğu ile karar verildi. Hâkimlerden birisi ise muhalefet şerhi düşerek karara katılmadığını belirtti. Netice itibariyle idarenin tesis ettiği işlem bozulmuş oldu. Karar idare tarafından Danıştay’a taşınacak. Danıştay tarafından da karar verildikten sonra kesinleşmiş olacak. Ancak hali hazırda da uygulamanın yürütmesi tamamen ortadan kalktığını ifade edebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)