Memurluklar Arası Geçiş Mümkün Müdür

Memur olarak atanıp başka bir kurumda memur olmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlardan birisi de kurumlar arası geçiş olduğu için bu konuda sizlere önemli bilgiler vereceğiz.

MEMURLAR 13.01.2019, 23:37
Memurluklar Arası Geçiş Mümkün Müdür

Kurum Muvafakati
Bir devlet kurumunda memur olarak çalışan personellerin başka bir kamu kurumundaki memurluğa geçebilmelerinin birkaç yolu vardır. İlk olarak aktif olarak çalışan bir memurun aynı zamanda başka bir yerde de memuriyet kazandığını düşünelim. Bu durumda geçiş yapabilmek için kurumun muvafakat vermesi gerekmektedir. Eğer kurum muvafakat vermez ise bu durumda geçiş yapılması mümkün olmayacaktır. 

Bir diğer ihtimal ise memuriyetten istifa ettikten sonra yeniden başka bir memurluğa geçiş yapmaktır. Bunun için ise birtakım bekleme süreleri öngörülmüştür. Örneğin sözleşmeli kamu personellerinin istifa etmeleri halinde bir yıl içerisinde başka bir sözleşmeli statüye başvurmaları mümkün olmayacaktır. Bunun gibi diğer devlet memurları da birtakım sürelere tabidirler. Kurum muvafakat vermez ise istifa edip gerekli süreleri geçirdikten sonra yeni göreve başlanabilir.

Yukarıdaki iki ihtimalde kurumlar arası geçiş yaparken yeniden sınava girerek tercihler yapılıyordu. Ancak bir diğer ihtimal var ki bunda karşı taraftaki kurum kişiyi çalıştığı kurumundan istemektedir. Bu durumda da kurumun muvafakat vermesi gerektiğini unutmamak gerekir. Eğer muvafakat verirse sınavsız bir şekilde geçiş sağlanması mümkün olacaktır. Görev yaptığı kurumu değiştirmek isteyen memurların bu hususları göz önünde bulundurması gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Özal erörs 2 yıl önce
Bende iş arıyorum tl 05454323665