Memurların Yeniden Sınava Tabi Tutulmasına Tepki

Zabıt katiplerinin memuriyet süresi içerisinde yeniden klavye sınavına tabi tutulması Büro Memur-Sen tarafından eleştirildi.

MEMURLAR 14.11.2018, 00:20
Memurların Yeniden Sınava Tabi Tutulmasına Tepki

Memuriyetin Sona Erme Tehlikesi 
Zabıt katipleri memuriyete girmeden evvel KPSS ve sözlü sınavlarının yanı sıra bir de uygulamalı klavye sınavına tabi tutulmaktadırlar. Böylelikle hızlı yazdıklarını kanıtlamakta ve memuriyete hak kazanmaktadırlar. Ancak Adalet Bakanlığı zabıt katiplerinin bu yetkinliklerini koruyup korumadıklarını ölçebilmek için yeniden sınav yapmaya hazırlanıyor. Bu sınav neticesinde başarısız olan adayların memuriyetleri tehlike altına girebilir. 

İşte böylesi bir uygulama Büro Memur-Sen Eskişehir örgütlenmesi il başkanlığı görevini yürüten Ali Selim Aktaş tarafından eleştirildi. Aktaş sınavla memuriyete alınan bir kişinin yeniden sınava tabi tutulamayacağını belirtti. Bunun yanı sıra polis, doktor, hemşire gibi diğer memur gruplarında böylesi bir sınav yapılmadığını da aktardı. Sadece Adalet Bakanlığı’nın böylesi bir sınav yapmasının iş barışını bozacağını da aktaran Aktaş bu uygulamaya biran evvel son verilmesi gerektiğini aktardı. 

Hizmet İçi Eğitim Verilsin 
Aktaş, getirilecek olan sınavın çözüm olmayacağını belirtti ve kendi çözümünü de ileri sürdü. Aktaş, sınav yerine hizmet içi eğitim getirilmesi gerektiğini belirtti. Böylelikle zabıt katipleri yeteneklerini sürekli olarak diri tutma imkanı elde edecekler. Bu da tekrar sınav koyma sıkıntısını da ortadan kaldıracaktır. Ayrıca eğitimi tüm herkese vermek yerine online gerçekleştirilecek olan sınavlarda düşük puan alanlara yönelik yapılması da uygun bir seçenek olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)