Memurların Yakınlarının Vefatı Halinde Mazeret İzni Verilecek

Devlet memurlarına yakınlarının vefatı halinde mazeret izni verilmektedir. Bu kapsama hangi yakınlar girmektedir?

MEMURLAR 18.08.2019, 17:13
Memurların Yakınlarının Vefatı Halinde Mazeret İzni Verilecek

Memurun Mazeret İzni
Devlet memurlarına çeşitli sebeplerden ötürü mazeret izni verilmektedir. Bu sebeplerden biri de yakınlarının vefatı halidir. Bu izin resen verilmez, memurun kurumuna dilekçe yazarak talep etmesi gerekir. Ölüm sebebiyle mazeret izni 7 gündür. Memur isterse daha kısa süre izin kullanabilir. 

Memurun eşinin, çocuğunun, anne babasının ve kardeşinin ölümü halinde mazeret izni verilecektir. Ayrıca memurun eşini anne, baba ve kardeşlerinin ölümü halinde de mazeret izni kullanılabilecektir. Bu kişilerin ölüm tarihi itibariyle 7 gün izin verilecektir. Ölüm olayının üzerinden 7 günden fazla geçmişse izin alınamayacaktır. Eğer ölümün üzerinden 3 gün geçmişse 4 gün için mazeret izni kullanılabilir. 

Memurun aynı anda birden fazla yakını vefat ederse tek bir mazeret iznine hak kazanılır. Her bir ölüm için ayrı ayrı 7 günlük izin verilmeyecektir. Ancak 5 gün arayla iki yakınının öldüğünü varsayarsak ilk yakını için olan izin sona ermeden ikinci yakını için izne ayrılabilir. Bu durumda 5+7 şeklinde toplam 12 gün izin kullanılabilir. 

Mevzuata göre yakını ölen memurun bu durumu belgelendirmesi gerekir. Ancak uygulamada sözlü beyan yeterlidir. Zaten acısı olan memurun evrak işiyle uğraşması beklenemez. 

Memur İzin Kullanamayacak Durumda İse Ne Yapılır?
Memurun eşini trafik kazasında kaybettiği olayda, kendisi de yaralanmış ve tedavi altındaysa raporlu olacağı için mazeret iznini kullanamayacaktır. Bu gibi durumlarda memurun mazeret iznini görev başlayacağı ilk günden itibaren kullanması daha isabetli olacaktır. 

Memurun hayat arkadaşı olan eşini kaybetmesi halinde 7 gün gibi bir izin zaten oldukça yetersizdir. Bu yüzden memurun lehine olacak şekilde uygulama yapılmalıdır. 

Mazeret izninin hangi durumlarda, nasıl kullanılacağı hususunda mevzuatta yeterli ayrıntı yoktur. Bu yüzden DPB görüşleri büyük önem arz eder. Kurumun bu yönde görüş bildirmesi isabetli olacaktır. 

Memurlar konusundaki muhalefetleri karara bağlayan DPB görüşleri, uygulama için ve uygulamayı yapan amirler için en iyi yol göstericidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)