Memurların Talepleri

Herkesin gözü, bu yıl Ağustos ayında yapılacak olan kamu personeli toplu sözleşmelerinde. Kamuda işçileri toplu sözleşmesinin konuşulduğu şu günlerde memurların önemli talepleri gündeme geldi.

MEMURLAR 27.02.2019, 09:39
Memurların Talepleri

İşçilerin seçim öncesi toplu iş sözleşmelerinde ücret artışı ve sosyal haklara dair nasıl taleplerde bulunacağı konuşulurken memurlardan da toplu sözleşmelere dair sesler duyulmaya başlandı.
Kamu işçilerinin masada elde edecekleri avantajların, bu yıl Ağustos ayında yapılacak olan kamu personeli toplu sözleşmelerinde, memurlar için önemli olacağı biliniyor. Bu gündem konuşulurken memurların olmazsa olmazları denebilecek üç önemli talep ortaya atıldı.
Bu üç talep şöyle:
1-    Kamu personelinin özlük haklarında oluşan farklılıkların giderilmesi. 5434 sayılı kanun kapsamında olanlarla 5510 sayılı kanun kapsamında olanlar arasındaki eski-yeni kanun ayrımına dayanan eşitsizliklerin giderilmesi.
2-    Yılda iki kez olmak üzere bayram ikramiyesinin verilmesi. Emekliler için uygulanmaya başlanan dini bayramlarda ikramiye verilmesi uygulamasının genişletilerek memurları da kapsayan bir uygulamaya dönüştürülmesi. Bu bağlamda yılda iki kez bayram ikramiyesi verilmesi.
3-    3600 ek göstergeye dair çalışma 24 Haziran seçimleri öncesinde yürürlüğe konmuştu. Bu uygulamanın da kapsamının genişletilmesi talepler arasında. Tüm memurları kapsayacak şekilde, memurların öğrenim durumu ve unvanı göz önünde bulundurularak tüm memurlara 800’den başlamak üzere puanların yansıtılması.
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Nejla tiryaki 1 yıl önce
Beni de işe abilirmisiniz çok ihtiyacım var her kes torpille giriyor benim torpilim yok lütfen bana yardımcı olun