Memurları Üzecek Enflasyon Beklentisi

Kasım ayında enflasyon oranının 0,75 oranında düşeceği beklentisi memurların zam hayallerini suya düşürdü.

MEMURLAR 30.11.2018, 23:01
Memurları Üzecek Enflasyon Beklentisi

Vergi İndirimleri Etkili Olacak
Enflasyonun ciddi oranda artmasının ardından hükümet çeşitli tedbirler almak zorunda kaldı. Bu tedbirlerden birisi vergi indirimleri olurken bir diğeri de enflasyonla topyekun mücadele programı oldu. Bu program kapsamında pek çok firma %10 oranında indirim uygulamaya karar verdi. Böylelikle Kasım ayındaki enflasyon beklentisi ciddi miktarda düştü. Buna göre eksilerde çıkması beklenen enflasyon oranı memurların zamlarında da düşüşe neden olacak. 

Enflasyonla mücadele kapsamında fiyatlar aniden düşürüldü. Ancak bunun kalıcı olmasının sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde ocak ayından sonra gelecek zamlar maaşların erimesine neden olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası enflasyon beklentileri de düştü. Normalde %23,5 olan enflasyon beklentisi %22,31 oranına geri çekildi. Eğer düşüş daha da devam ederse %20’nin altına dahi düşmesi söz konusu olabilir. İşte tüm bu düşüşler memurların maaşlarına yapılacak zamların düşmesine neden olacak. 

Hal yasasında yapılacak değişiklikler ile birlikte de gıda ürünlerindeki komisyon oranlarının düşürülmesi planlanıyor. Bu sayede enflasyon oranları daha da çok düşecektir. 2019 yılının ilk yarısında ise enflasyonun yeniden yükselişe geçeceği ikinci yarısında da düşüşe geçeceği tahmin ediliyor. Enflasyonda yaşanan düşüşe rağmen halen daha enflasyon yüksek seviyelerde seyrediyor. Hükümetin ekonomi hedefleri arasında enflasyon halen daha üst sıralarda yer alıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Hasret 2 yıl önce
Artık başvuru yapmaya bile gerek yok alımları yayınlıyorsunuz Akp sadce tanıdıkları yakınlarına torpil ile alıyor evet CHP'li değiliz ama bu gidişle Akp yi de desteklemeyeceğiz keşke bu yazıyı heryerde yayınlama fırsatımız olsa da işe alınanlar denetlense hak yiyorsunuz emek çalıyorsunuz artk gençlerde çalışacak umut klmadı çalışsakta atanamıcaz zaten çünkü bulunduğumuz bölgede ki belediye başkanı yakınımız değil bizi tanımıyor bu böyle olmamalı devlet buna dur de
Ayşe Gonul 2 yıl önce
Tercihler basladi mi acaba ? Basladiysa nasil yapacagiz yardimci olurmusunuz