Memurlara Zam Aldatmacasına Son Verilmeli

Memurlar için toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken hükümet, sunduğu teklifi gerçekçi bir şekilde değiştirmelidir.

MEMURLAR 20.08.2019, 21:15
Memurlara Zam Aldatmacasına Son Verilmeli

Hedefler Düşük Kalıyor
Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet tarafından sendikaya sunulan teklifler merkez bankası hedeflerine göre şekillendirilmektedir. Merkez bankasının 2020 ve 2021 için öngördüğü enflasyon oranına göre verilen teklif gerçek hayatla bağdaşmıyor. 

Kamu işveren heyeti son olarak 2020 için yüzde 4+4, 2021 içinse yüzde 3+2,5 teklif etmişti. Bunlara ek olarak enflasyon farkı verilecektir. Bu rakamlar Merkez bankasının enflasyon hedefleri ile aynıdır. Yani memura enflasyon oranının altında kalacak şekilde zam verilmektedir. Bu zamlara bir de enflasyon farkı eklenecektir. Memur sadece enflasyon oranı kadar zam almış olacaktır. Gerçek tabloda ise hiç zam almamış olacaktır. İşte bu yüzden toplu sözleşme görüşmeleri bu haliyle tamamen anlamsız ve yararsızdır. 

Memura Son 7 Senedir Zam Yok
2012 yılından beri yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin hemen hepsinde zam teklifi enflasyonun gerisinde kalmıştır. Bu yüzden memura bir de enflasyon farkı ödenmiştir. Sözde memura çifte zam olarak pazarlanan bu durum aslında memura hiç zam yapılmadığını göstermektedir. Çünkü zam oranı sadece enflasyon oranı kadar olmaktadır. Yani maaşlara zam yapılmak yerine enflasyon oranına güncellenmektedir. Bu güncelleme enflasyon gerçekleştikten aylar sonra yapıldığı için hatta memur zarardadır. 

2012 yılından beri devam eden bu vahim tablo, bu sene de hükümet tarafından devam ettirilmek istenmektedir. Memura zam yapılmak yerine sadece kayıpları telafi edilmektedir. Telafi bile memuru zarara uğratacak şekilde yapılmaktadır. İşte bu yüzden hükümet teklifini sunarken Merkez Bankası verileri ile bağlı kalmamalıdır. 

Merkez Bankası Hedefleri Tutturamıyor
Merkez bankasının enflasyon hedefleri maalesef ki gerçekçi değildir. Hedefler minimum düzeyde tutularak ekonomik anlamda olumlu bir tablo yaratılmaktadır. Ancak o gün geldiğinde enflasyon verileri, tahminleri katlamaktadır. Bu durumdan zarar gören de memur ve işçi kesimi olmaktadır. Yıllardır süregelen tablo bu gerçeği açıkça ortaya koymaktadır. Bu sebeplerle hükümet basiretli davranmalı ve merkez bankasının tahminlerinin üstüne çıkmalıdır. Aksi takdirde memurunu mağdur etmeye devam edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)