Memurlara Uzman Olma Fırsatı Sunuluyor

Kamu kurumlarında çalışan memurlar 2019 toplu sözleşme görüşmeleri ile kendi alanlarında uzmanlık kadrolarına atanabilirler.

MEMURLAR 14.06.2019, 13:56
Memurlara Uzman Olma Fırsatı Sunuluyor

Uzmanlık Kadrolarına Atanabilme Şartları
Memur-Sen tarafından kurum içinde çalışanlara sınavla uzmanlık verilmesi konusu daha önce dile getirilmişti. 2019 yılı toplu sözleşme görüşmeleri ile bu konunun düzenlenmesi bekleniyor. Düzenleme yapılması halinde neler değişecektir?

Kamuda çalışan memurlara uzman olma fırsatı sunuluyor. Kurumlarda bulunan boş kariyer uzmanlık kadrolarının yüzde 25’ine kurum içinden atanma imkanı geliyor. Kurum içinde yapılacak olan sınavla bu kadroların dörtte biri doldurulabilecek. Bu şekilde atanan kişiler kariyer uzmanı unvanı ile çalışabilecek. Ancak her memur bu şekilde atanamayacak. Belirli şartları sağlayan adaylar sınava girebilecek.

Başvuracak adaylar kurum kadrosunda en az 3 yıl boyunca görev yapmış olmalıdır. Bu memurlar ve daha uzun süreli çalışanlar için son 3 yıl içinde uyarma ve kınama haricinde disiplin cezası almamış olmalıdır. Mevzuatta öngörülen diğer şartların da sağlanması halinde personeller kurum içi sınava girebilir. 

Mali Haklar Ne Kadar Değişecek
Bu sınavda başarılı olarak kariyer uzman kadrolarına atanan kişilerin mali hakları da değişiklik gösterecektir. Birinci derece uzman kadrosunda çalışan bir uzman ortalama 8.300 lira maaş alabilecektir.

Uzman kariyerlik, memurlar için iyi bir fırsattır. Ancak boş kadroların sadece dörtte biri için sunulacaktır. Böylece sınavda en başarılı memurlar bu konuma erişebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)