Memurlara Emzirme Ödeneği Verilebilir Mi

Doğum yapmış çalışan memurlar kadına ya da çalışmayan kadının eşine emzirme ödeneği verilmesi kanuna göre mümkün değildir.

MEMURLAR 10.10.2018, 21:28
Memurlara Emzirme Ödeneği Verilebilir Mi

Kimler Faydalanabilir?
Emzirme ödeneğinden faydalanabilecek kişilerin kimler olduğu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda belirtilmiştir. Buna göre 4/a ve 4/b kapsamında çalışan kimseler ile eşi çalışmayan erkekler emzirme ödeneğinden istifade edebilirler. 

4/a kapsamında olan kişilerin bu ödenekten faydalanabilmeleri için doğum tarihinden evvelki 1 yıl içerisinde 120 günlük kısa vadeli sigorta kolları primlerini bildirmiş olmaları gereklidir. Ancak 4/b'li olanlar için bildirmek yeterli değildir. Aynı zamanda borçların da ödenmiş olması gerekmektedir.

Sigortalılığı sona erenlerin çocuklarının 300 gün içinde doğması durumunda da bu haktan istifade edebilirler. Ancak bu durumda son 15 ay içerisinde120 günlük primin ödenmesi gerekmektedir. Görüldüğü üzere bu düzenlemeden 4/a ve 4/b kapsamındaki çalışanlar faydalanabilmektedir. Memurlar statüsünde olanlar bu haktan istifade edememektedirler.

Emzirme Ödeneği Miktarı
Emzirme ödeneği ne kadar sorusu sıklıkla yöneltilmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki bu miktar her yıl Bakanlık tarafından düzenlenmektedir. Ancak 2018 yılı için bu miktarın 148 lira olduğunu belirtelim. Emzirme ödeneği bir defaya özel olarak verilmekte ve her ay ödenmemektedir. Çocuk yardımı da bir defaya mahsus olarak verilmektedir ve emzirme ödeneği ile zaman zaman karıştırılmaktadır. Çocuk yardımı için sigortalı olmaya gerek yoktur ancak emzirme ödeneği için vardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)