Memurlar Yeniden Kravat Takmaya Başlayacak

Yaz dönemi kıyafetlerinin yerini kış dönemine bırakması ile birlikte 17 Eylül Pazartesiden itibaren memurlar için kravat takma zorunluluğu yeniden başlıyor.

MEMURLAR 16.09.2018, 22:20
Memurlar Yeniden Kravat Takmaya Başlayacak

14 Mayısa Kadar Sürecek

Kış dönemi kıyafet uygulaması mevzuat gereğince 15 Eylül sabahında başlayacaktı. Ancak 15 Eylülün hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle 17 Eylül pazartesi tarihine ertelenmiş oldu. Memurlar Pazartesi itibariyle kravat takma zorunda olacak. Eğer aksi bir düzenleme yapılmaz ise bu zorunluluk 14 Mayıs 2019’a kadar devam edecek ve bu tarihten sonra da yeniden yazlık kıyafetlere geçiş yapılacak.

Kravat Takmayanlara Ceza

Kılık Kıyafet Yönetmeliği gereği kravat takılması zorunlu olan dönemlerde takılmaması durumunda memurlara uyarma cezası verilecektir. Bu cezaya rağmen kravat takılmaması durumunda ceza artırılarak kınama cezası verilecektir. Bu sebeple memurların sicillerini etkilememesi açısından kravat takmaları bir mecburiyettir. Ancak bazı bölgelerde iklim şartlarının elvermemesi sebebiyle kravat takma zorunluluğu geç getirilebilmektedir. Bu konuda daha önceden Başbakanlık tarafından genelge yayınlanıyordu. Şimdi ise Başbakanlık kurumunun bulunmaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bu durumun açıklanacağını ifade edebiliriz.

Yaz kıyafeti uygulamasına geçişler için de yine aynı yöntem takip edilerek bölgesel farklılıklar göz önünde bulundurulabilir. Ancak şuan için herhangi bir kararname yayınlanmadığı için tüm memurların kış kıyafeti uygulamasına geçiş yapacaklarını söyleyebiliriz. Aksi yönde bir açıklama gelmesi durumunda sitemizden takip edebileceğinizi de belirtelim.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)