Memurlar Yaz Dönemli Kıyafetlerine Geçiyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Başbakanlık genelge yayınladı ve 15 Mayıs tarihinde yaz kıyafet uygulaması başlayacağını duyurdu.

MEMURLAR 11.05.2018, 18:39
Memurlar Yaz Dönemli Kıyafetlerine Geçiyor

Kravat ve Ceket Giyilmeyecek

Yaz dönemi kıyafet uygulamasının gelmesi ile birlikte artık devlet memurları kravat ve ceketlerini çıkarabilecekler. Zira bu zorunluluk 15 Mayıs tarihi itibariyle son buldu. Bu yaz kıyafeti uygulaması 17 Eylül tarihine kadar devam edecek ve bu tarihten sonra da yeniden kış kıyafeti uygulamasına geçilecek.

Bunlara ek olarak üniforma ile çalışan güvenlik güçleri de kendi yönetmeliklerine göre yaz kıyafetlerine geçiş sağlayacak. Bu kıyafet uygulamasına tüm kamuda çalışanlar uymak zorundadır. Uymayanlar hakkında kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranmaktan yasal işlem yapılacaktır. Dolayısıyla çalışanların son derece dikkatli olmaları gereklidir.

Klima Uyarısı

Havaların giderek ısınmaya başlaması klima masraflarını da artırmaya başladı. Bu sebeple kurumlara gönderilen resmi yazılarda klimaların 22-24 derece arasında çalıştırılmasına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Bu duyuruların yayınlanmasının ardından bazı memurlardan da tepki geldi. Kamuda kıyafet serbestliğinin getirilmesi konusunda talepte bulunan memurlar aynı zamanda saç ve sakal serbestisi için de taleplerini iletti. Bazı memurluklarda saç ve sakal tamamen serbest olurken bazılarında ciddi kısıtlamalar olduğu bilinmektedir. Bu sebeple de daha esnek düzenlemelerin yapılması ve aradaki farkların kaldırılması istenmektedir. Bu konu ile ilgili olarak hükümet kanadından herhangi bir açıklama gelmediğini de ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)