Memurlar Ücretsiz İzin Alarak Staj Yapabilir Mi

Bir kamu kurumunda devlet memuru olarak çalışırken ücretsiz izin alarak staj yapmak mümkün değildir.

MEMURLAR 31.05.2019, 18:46
Memurlar Ücretsiz İzin Alarak Staj Yapabilir Mi

Sigortalı Çalışamaz
Bir devlet memuru istemesi halinde belirli bir süre boyunca ücretsiz izin alabilir. Ancak bu süre zarfında da memuriyet vasfını taşımaktadır. Dolayısıyla ticaret yapma ve ek gelir kazanma yasağı halen devam etmektedir. Bu nedenle de bir başka yerde sigortalı olarak staj yapmak mümkün değildir. 

Bu konuda Devlet Personel Başkanlığı da bir görüş belirtmiş ve aylıksız izin alan memurun sigortalı olarak staj yapmasını uygun bulmamıştır. Ancak burada bir hususa daha değinmek gereklidir. O da bazı stajlarda sadece sağlık sigortası yapılmasıdır. Dolayısıyla herhangi bir kazanç elde etme durumu söz konusu değildir. Bu durumda da izin verilip verilmeyeceği konusu ise muallaktır. Örneğin kamu kurumunda çalışan bir memurun avukatlık stajı yapma durumu buna örnek olarak gösterilebilir. Avukatlık stajında herhangi bir ücret ödenmemektedir. Bu nedenle de izin verilmesi akla yatkın gelmektedir.

İş Kanunumuzda gönüllü çalışma gibi bir düzenleme yer almadığı için her türlü çalışma memuriyete engel olarak görülüyor. Bu durumda olan kimselerin memuriyetten istifa etmeleri ya da emekli olmaları gerekiyor. Aksi takdirde ikisini birlikte gerçekleştirmek söz konusu olmayacaktır. Bu durumda olan memurların talepleri iletilirse belki bir düzenleme yapılabilir ve memurların kendilerini geliştirmeleri teşvik edilebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
barış 1 ay önce
demekki devlet memurları çalıştıkları süre boyunca staj yapamayacaklarından dolayı staj zorunluluğu bulunan yuksekokul yada fakulteden mezun olamayacaklar