Memurlar Sakal ve Kravat Eylemi Başlattı

Memur-Sen kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilene kadar sakal bırakma ve kravat takmama eylemi yapma kararı aldı. Memurlar...

MEMURLAR 21.02.2019, 22:15
Memurlar Sakal ve Kravat Eylemi Başlattı

73 Bin Üyesi Bulunuyor
Memur-Sen hali hazırda yürürlükte olan kılık kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesi için eylem yapma kararı aldı. Bu kararda 2013 yılında başörtüsü için yapılan sivil itaatsizlik eylemine de işaret edildi. Bu eylem sonrasında başörtüsünün serbest olduğunu dile getiren Memur-Sen sakal ve kravat için de eylem yapacak.

Memurlar için sakal ve kravat yasaklarının çağdışı olması nedeniyle kaldırılması gerektiği ifade edildi. Bu konu hakkında hükümet kanadından herhangi bir açıklama gelmedi. Yapılan eylem sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmez ise memurların kurallara uyması istenebilir. Ancak bu eylem sendikanın bir eylemi olduğu için sendikalı olmayanların böylesi bir eylem yapması halinde ceza alacakları bilinmelidir.

Hali hazırdaki yönetmeliğe göre kamu personelleri bıyık bırakabiliyorken sakal bırakamıyor. Bıyık bırakmak a sıkı kurallara tabi tutulmuştur. Personellerin inançlarına ve tercihlerine göre sakal ve bıyık bırakmaları ya da kravat takmamaları isteniyor. Eyleme ne kadar çok sendikalı memur katılırsa o kadar çok etki doğuracaktır. 2013 Yılında getirilen başörtü serbestisi gibi bir sonuç alınması mümkün olabilir. Bu konuda yaşanacak gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz. Eğer bir sonuç elde edilirse tüm memurları etkileyeceğini de ifade etmek gerekir. Hükümet sendika yetkilileri arasında bir görüşme gerçekleşmesi ve buna göre bir adım atılması da bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)