Memurlar Ne Kadar Hastalık İzni Alabilir

Hastalığa yakalanmış memurlar devletin tanıdığı hastalık izni imkânlarından faydalanarak özlük haklarından vazgeçmeden tedavi olabilir.

MEMURLAR 05.10.2018, 07:50
Memurlar Ne Kadar Hastalık İzni Alabilir

Hastalık Sınıflandırması 
Hukukumuzda memurlara verilecek hastalık izinlerinin belirlenmesinde hastalık sınıflandırmasına gidilmiştir. Bu kapsamda akıl hastalığı, verem veya kanser gibi uzun soluklu tedavi gerektiren hastalıklar bir tarafta yer alırken diğer tarafta da daha kısa tedavi gerektiren hastalıklar yer almaktadır. İlk grupta yer alan yani uzun süreli tedavi alması gereken memurlara 18 ay boyunca hastalık izni verilebilmektedir. 
İkinci grupta yer alan hastalıkların tedavisinde ise 12 aylık hastalık izni verilmektedir. Bu izin de bir defaya mahsus olmak üzere uzatılabilmektedir. Buna göre tedavisi uzun süren hastalıklar için 36 kısa süren hastalıklar için ise 24 ay hastalık izni verilebilmektedir. 

Süreler Aşılırsa Ne Olacak?
Memurların yukarıda belirtmiş olduğumuz süreler içerisinde iyileşememeleri durumunda tekrardan izin verilmesi söz konusu olmayacak ve emeklilik hükümleri uygulanacaktır. Ancak memurların yakalandıkları hastalıkların görev sırasında ve görev icabınca olması durumunda herhangi bir azami süre belirlenmemektedir. Bu durumda memurlara iyileşinceye kadar süre tanınması söz konusu olabilmektedir. 

Tek Hekimden İzin Alma
Memurların hastalık izni için doktordan rapor almaları gerekmektedir. Ancak bu raporun tek bir doktordan alınmasına izin verilmemektedir. Tek bir doktordan tek seferde en fazla 20 günlük rapor alınabilirken 1 yıl içerisinde en fazla 40 günlük rapor alınabilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)