Memurlar İçin Enflasyon Farkı

Haziran ayının enflasyon farklarının açıklanması ile memurların beklediği enflasyon farkı zam oranı 5,17 olarak gerçekleşti.

MEMURLAR 05.07.2018, 22:55
Memurlar İçin Enflasyon Farkı

Ülkemizde memur ve emeklilerin zam oranları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında Toplu iş sözleşmelerinde belirlenen oran dâhilinde verilmektedir. Verilen bu 6 aylık dilimlerdeki zamlar eğer enflasyon daha fazla çıkması durumunda ise enflasyon farkı olarak maaşlara yansıtılmaktadır.

2018 yılı toplu iş sözleşmesinde ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci altı ay içinde yüzde 3,5 oranında bir zam kararlaştırılmıştır. 2018 yılı ilk 6 ayı için ise enflasyon beklentilerin üstünde bir artışla 9,17 olarak gerçekleşmiştir. Bu doğrultuda yüzde 4 oranındaki zam düşüldüğünde geriye yüzde 5,17 oranında bir enflasyon farkı zam oranı görülmüştür. Temmuz ayındaki yüzde 3,5 oranındaki zam ile beraber memur maaşlarına 8,67 oranında zam almış olacaklardır.

En Düşük Memur Maaşı 2840 TL

Yapılan bu en son zam sonrasında ise ülkemizde en düşük memur maaşı ise 2840 TL olarak belirlenmiştir. Ortalama 250 TL civarında zam alan memurlar ise bu durumda hiçte memnun görünmemektedirler. Çünkü maşalarının yıllar boyunca enflasyon tarafından ezildiğini dile getiren memurlar verilen bu enflasyon farkı zammının sadece bir yara bandı görevi üstlendiğini ifade etmektedirler.

2018 yılı ikinci yarı yılı için ise uzmanlar bu kadar yüksek olmada da enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkacağının ve memurların yüzde 2 ile3 arasında bir enflasyon farkı almalarının kuvvetle muhtemel olduğunu ifade etmektedirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)