Memurlar İçin Af Beklentisi

24 Haziran 2018 erken seçimlerine giderek daha fazla yaklaşıldığı dönemlerde her alanda yapılan düzenlemelere memurlar için affın da eklenmesi isteniyor ve bekleniyor.

MEMURLAR 06.05.2018, 10:58
Memurlar İçin Af Beklentisi

Disiplin Cezalarının Affı

Farklı gerekçeler nedeniyle disiplin cezası almış ve kamudan ihraç edilmiş personellerin yeniden kamuda görev yapabilmeleri için disiplin cezası affının çıkarılması gerekmektedir. son olarak kapsamlı bir affın 2005 yılında çıkarıldığını ifade etmek gerekir. bu tarihten sonra uzun bir süredir herhangi bir affın getirilmemiş olması ve FETÖ’cü idarecilerin ceza verdiği kişilerin bir hayli fazla olması böyle bir düzenlemeyi zaruri kılmaktadır.

İhraç Memurlara Af Söylentisi

Bir diğer af hususu ise ihraç edilen memurlara yöneliktir. Bu memurlardan suça karışmadığı tespit edilenlerin görevlerine iade edilmesi konusu da sıklıkla gündeme getirilmektedir. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadığını belirtmek gerekir. Köşe yazarlarının edinmiş olduğu bilgilere göre bu personeller hakkında KHK ile yeni bir düzenleme yapılması öngörülmektedir.

Memurlara getirilecek bu af ile memurların bazı kadrolara başvurmalarının önündeki engeller de kaldırılmış olacak. Aksi takdirde bazı nitelikli personellerin kamu kadrolarında görev almaları bir hayli zorlaştırılmaktadır. İşte getirilecek olan bu af ile tüm sorunların ortadan kalkması söz konusu olacaktır. Memurlara disiplin affı henüz gündemde yer almasa da ilerleyen süreçte değerlendirmeye alınabileceğini ifade edebiliriz. Zira memurların azımsanmayacak derecede çok olması ayrı bir oy potansiyeli de oluşturmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)