Memurlar İçin 3 Aylık Enflasyon Zammı Netleşti

TÜİK tarafından Eylül ayına ait enflasyon rakamlarının açıklanması üzerine memurların ocak ayında alacakları enflasyon zammının ilk 3 aylık kısmı belli oldu.

MEMURLAR 03.10.2018, 20:45
Memurlar İçin 3 Aylık Enflasyon Zammı Netleşti

%5’lik Fark

TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yıla kıyasla enflasyon %24,54 olarak gerçekleşti. 2018 yılının ikinci yarısının ilk 3 ayı için enflasyon oranı ise %9,34 olarak gerçekleşti. Memurlara ocak ayında verilecek olan zam miktarı ise %3,5 olarak belirlenmişti. Ancak bu zammın enflasyon karşısında yeterli olmaması sebebiyle aradaki fark da devlet tarafından karşılanacak. Buna göre ek olarak %5,84 oranında enflasyon zammı da verilecek. 

Ancak bu zammın gerçekleşmesi için enflasyon oranının gerilememesi gerekmektedir. Eğer enflasyon oranı geriler ise bu durumda memurların alacakları zam miktarı da düşecektir. Eğer enflasyon oranı aynı şekilde kalırsa %5,84 oranında zammın kesinleştiğini ifade edebiliriz. 

Ekim, kasım ve aralık aylarına ait enflasyon verilerinin de açıklanması ile birlikte Ocak ayı zamlı maaşları da netlik kazanacaktır. Memurlara yansıyacak olan zam miktarı enflasyon oranları ile yakından ilgili.

Asgari Ücret Görüşmeleri

Diğer çalışanlar için işverenler ile devlet arasında bir görüşme gerçekleşecektir. Bu görüşme neticesinde asgari ücrete getirilecek olan zammın miktarı da netlik kazanacaktır. Hali hazırda enflasyonun %25’e dayanması ile çalışanlar maaşlarının erimesinden şikâyet etmektedirler. Ancak işveren de maaşlara yüksek zam yaparak ayakta kalmanın mümkün olmayacağını savunuyor. Bu sebeple zam pazarlıklarının çetin geçeceği şimdiden tahmin ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)