Memura Verilecek Enflasyon Farkı Netleşti

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon verileri sonrasında memurlara verilecek enflasyon farkı da netleşti.

Memura Verilecek Enflasyon Farkı Netleşti

Aralık Ayında Enflasyon Azaldı
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında yılın son 3 ayında seferberlik başlatılmıştı. Bu kapsamda Kasım ve Aralık aylarında enflasyonun düşürülmesi sağlandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Aralık ayında enflasyon %0.3 oranında geriledi. Buna göre 2019 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranı %10,20 olarak tespit edildi. Bu orana göre memurlara %4 toplu sözleşme zammına ek olarak %6,20 oranında zam yapılacak. Dolayısıyla memurların ikinci yarıyıla ait zam oranları %10,20 olarak gerçekleşecek. 

Enflasyon oranının son iki ayda düşüş göstermesi memurların alacakları zam miktarını olumsuz etkiledi. Dolayısıyla yeni yılda gelen her zam memuru daha da çok etkileyecek. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında yapılan çalışmalar yeni yılda hayata geçirilmez ise bu durumda memur maaşları daha da çok erimeye devam edecektir. 

Bilindiği üzere memurlar yılda iki kez zam almaktadır. Her zam döneminde toplu sözleşmede belirlenen zam miktarı ile üzerine enflasyon farkı verilmektedir. Genel itibariyle enflasyonun her zaman zam miktarından fazla olduğunu düşünecek olursak her zaman zamlar enflasyon oranı kadar olmaktadır. Bu da memurların maaşlarına zam değil de enflasyon takviyesi yapmak anlamına geliyor. Bu sebeple memurlar enflasyon rakamlarının üzerinde bir zam oranı belirlenmesini talep ediyorlar.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE